Камарата на архитектите в Пловдив започна инициатива за маркиране на знакови пловдивски сгради с имената на техните автори.
Днес те поставиха първата табела на Дома на науката и техниката, защото според тях това е най-уникалната сграда от 20 век в Пловдив
Автори са арх. Милчо Сапунджиев и арх. Кольо Колев с голям колектив около тях.
Сградата е построена е през 1985 г. Като пилотен проект, табелата е изцяло финансирана от КАБ - Регионална колегия Пловдив.
Отдавна се обсъжда в пловдивската колегия, че е крайно време сградите на града ни да излязат от анонимност, пишат архитектите.
Те уточняват: Смятаме, че е важно, минавайки покрай стойностни постройки, да се знае, кои са техните автори, коя година са построени и за какво са били предназначени. Това е уважение не само към труда и творчеството на архитекта, но и към историята на града ни.
Водят се разговори с Община Пловдив да се направи подбор на следваща група от сгради.
Желанието на КАБ Пловдив е да се продължи с Дома на младоженците, Дома на новороденото, Административния съд, Кино Космос, изложбената зала на ДПХ на ул. „Гладстон“ и др.
Надяваме се Община Пловдив да подкрепи нашата инициатива, допълни арх. Мария Стоянова, заместник - председател на КАБ-Пловдив.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..