През 2005 г. край с. Кръстевич разкрихме тракийско селище от 5-4 век пр.х. с доста гръцка керамика и монетно съкровище от сребърни монети, заяви доц. Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в Хисаря.
Тази година продължават разкопките за проучване и уточняване на някои архитектурни детайли на самия храм. Културният пласт е около 60 см., разкрито е едно монументално стълбище, а архитектурата е характерна за древна Гърция. Тази архитектура също е прецизна като древноримската. Това са много добре подредени монументални детайли. Явно е показател, че в дервността в района е имало гръцко население, което заедно с тракийското е извършвало търговска и занаятчийска дейност.
Били са привлечени от богатите рудни находища около Панагюрище и същинска Средна гора.
Разкопките на термите в Хисаря започват 1993 г. Разкрит е монументален балнеокомплекс, който дава нова информация за строителството, историята и селището около минералните извори. Сега термите са една великолепна туристическа атракция с течаща минерална вода в басейните.
Доц. Маджаров посочи, че тази година за първи път разкопките са финансирани по проект от Министерството на култура. Така заедно със средства на музея и помощ от общината се справят с работата на терен.
Тази година амбицията на екипа е проучване на северното помещение на термите. До сега е открита част от колектора, който е отвеждал водата от термите. Целта е разкриване на трасето на водопроводната система. Така ще се разбере, какъв е начинът на захващане на минералната вода и различните разклонения.
Интервюто с доц. Митко Маджаров е в звуковия файл.Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..