За българската следа в т.нар. "Азербайджанска перачница", за цената на консултанските услуги –у нас и по света, за разследванията и реакцията на институциите, разговаряме с Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.
Интересният въпрос е какво точно е зависело от нашия представител в ЕБВР Калин Митрев, защото ако изхождаме от това което твърди разследването е добър имидж на президента автократ Илхам Алиев. Тук казусът е по-сложен, защото става въпрос за лобизъм, но не за открит лобизъм. Защото в ЕС,а и в България има големи лобистки компании, които са съвсем легални, които лобират за определени законодателства. Проблемът сега е, че това е ставало доста прикрито, бихме казали свърхконспиративно през верига от фирми със странни основания, коментира Безлов
Той допълни, че от друга страна от думите на самия Калин Митрев става ясно, че той просто е консултирал и не е направил нищо незаконно, защото тогава не е бил част от ЕБВР.
Тук веднага започваме с паралелите и българските сравнения за консултанските услуги у нас.
Експертът допълни, че това което прави впечатление е, че Калин Митрев е една много особена фигура .
Той припомни, че това е човекът с най-дълъг стаж в ЕБВР. Той започва работа по времето Виденов, след това е освободен от Иван Костов, по времето на Симеон Сакскобургготски отново е назначен, след това заменен, а по времето на тройната коалиция отново назначен. По времето на кабинета Борисов 1 е освободен, но отново назначен от Орешарски и до сега е на работа в европейската финансова институция.
Тоест това не е случаен човек и едно от нещата, за което човек започва да се замисля е какво е точно влиянието му и защо точно той е консултирал и получава тези пари, допълни експертът.
Въпросът е - какъв е точно българския интерес?
Според него обикновенно в такива разследвания нищо не се случва. Историята поне това показва.
В крайна сметка, като че ли нищо незаконно не се е случило. Платени са едни консултански пари в една чужда държава, човекът си е платил данъците- не мисля, че нещо незаконно ще се намери. Въросът е друг по-скоро морален и политически, по-скоро политически. Дали ще бъде отзован или оставен Калин Митрев -това зависи от кабинета в момента. А защо са го оставили, при положение е, че е от групата на врага?Според мен това е един от мостовете между големите политичеси формации в момента. Такива личности, които не се пипат, коментира Тихомир Безлов.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл
"Преобръщането на позицията на Европейската народна партия по Зелената сделка на ЕС се дължи основно на предстоящите избори в Германия", смята енергийният експерт Боян Рашев. Припомняме, че ЕНП излезе с декларация, с която се иска отлагане, както и отмяна на значителна част от ангажиментите но Зелената сделка. Боян Рашев посочи, че лидерската..
Адв. Димитър Площаков, който води дело срещу МОСВ заради вредите върху здравето, нанесени от мръсния въздух, коментира в предаването „Ден след ден“ продължаващото трети ден наднормено насищане на въздуха в Пловдив с фини прахови частици. По думите му данните, които получаваме дори не са верни, те са от компрометирана система за..
Ако изборите са днес ГЕРБ-СДС би ги спечелил убедително, с двойна преднина пред вторите ПП-ДБ, сочат данните на агенция "Алфа Рисърч" за електоралните нагласи. Изследването е проведено е в периода 15 - 20 януари 2025 г. сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. На второ място след ГЕРБ, които имат 26.0%, се нарежда ПП-ДБ с 13.4%...
Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..
В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..