Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организираната престъпност е политизирана

В интервю за Радио Пловдив Тихомир Стойчев, бивш шеф на ЦСБОП, заяви личната си позиция за организираната престъпност и соловите акции, които също са добре организирани. Според него причината е в компрометирания политически модел.

Престъпността е социално явление. Говорим за едно престъпно, в  нормалното общество. Не се търсят политически, икономически и социални решения. Тук става въпрос за едно семейство, което през 90 -те години се е позамогнало. Хората, които правеха бизнес през тези години, бяха в полезрението на нашите органи. В териториалните поделения на МВР системната, последователна работа мина на заден план.

Има и версия, че наистина, като имат примера на т.н. „нагли“1, 2, много от престъпните елементи в обществото да започнат да се занимават с подобна дейност. Виждат трудностите по разкриването и залавянето.

През последните 20 години виждам биографията на българската олигархия, която се повтаря в ръководството на различните служби и на върха на самото МВР. Професионализмът не е гаранция, че някой ще стане министър, главен секретар, директор на служба или ръководитеил на някакви междинни звена.

Скоро в интервю г-н Йордан Бакалов, политик и служебен вътрешен министър призна, че прекалено се е задълбочила политизацията на органите на МВР. Проникнала е твърде дълбоко, за сметка на укрепване и развитие на професионализма на кадрите.

За съжалние престъпността, която продължаваме да наричаме битова и детската престъпност са онези ручейчета, които подхранват организараната престъпност, в последствие и тероризма по целия свят.

Организираната престъпност е политизирана, колкото системата. Днес имаме политически чадър над организираната престъпност. Докато не се разчупи този модел, да се откажем от този компрометиран и увреден политически модел на развитие на обществото, няма решение със закон против корупцията.

Трябва нещо да се промени, но то зависи от хората.

Интервюто с Тихомир Стойчев е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..

публикувано на 12.02.25 в 09:55