Искахме този път да се съсредоточим върху българската класика в различните й форми и благодарение на подкрепата на „Америка за България“, ще имаме възможността да подарим на пловдивчани и гостите на Пловдив този концерт, заяви маестро Максим Ешкенази, който ще дирижира Софийската филхармония на 16 септември на Античния театър от 20 ч.
Четири български произведения – от класиката на българското концертно изкуство - Владигеров, Големинов, Христосков и Стайнов, продължаваме с фолклорния елемент и произведенията на Георги Андреев – композитор, гъдулар, диригент и невероятен човек. Ще изпълним четири от неговите произведения, като трите са световни премиери, а едното – нова обработка на българска на стара българска хубава песен. След това е киноелементът – музика с кадри от любими български филми. Вече направихме генералната репетиция с концерта си в София и сега идваме и в Пловдив, подчерта маестро Ешкенази. .
По думите му, той изпълнява българска ръченица повече в Америка, отколкото в България и се радва за възможността да направи този напълно български концерт.
Във всички сфери на изкуството има много български творци, които творят извън България и творят на български език и затова съм сигурен, че и българската музика ще продължава да се изпълнява по света. Винаги съм щастлив тук, обожавам Пловдив, това е прекрасен град, а публиката тук е най-ентусиазираната, най-истинската, най-шумната, заяви Ешкенази.
Маестро Ешкенази подчерта още, че младите хора обичат класическата музика и припомни, че „Ню Йорк таймс“ е написал, че залите и концертите с класическа музика се посещават само от стари хора още през 1912, когато Густав Малер е дирижирал Ню Йорскската филхармония, нищо ново. Ето, за това работим дейно да има бъдещо музикално поколение, а класическата музика затова е „класическа“, защото всяко поколение си я преоткрива. Оптимист съм за класическата музика и за младите. Те са бъдещето. Всички ще си спомнят завинаги първия учебен ден, както си го спомням аз, защото образованието е основата на всяко цивилизовано общество и колкото повече има от него, толкова по-доре, подчерта още маестро Максим Ешкенази.
Интервюто с диригента Ваксим Ешкенази чуйте от звуковия файл:
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..
Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..
Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски. В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..
Литературна среща с поета Иван Пехливанов ще се проведе тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. За автора и неговото творчество ще говорят доцент Тодорка Димитрова и литературният критик Марин Кадиев. Иван Пехливанов е пловдивски поет и автор на песни. По-голямата част от творчеството му е на родолюбива тематика, свързана с..