Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигиталното образование не е мит, а реалност с бавни темпове

Повече първокласници в сравнение с миналата година влизат в клас от днес. По данни на ГРАО броят им е 75 хиляди деца, но точните данни на записаните в училищата ще станат ясни по- късно.

Отпадането на оценките от 1-ви до 4-ти клас и замяната им със символи е по- щадящ за децата начин да видят какви са техните резултати, каза в интервю за Радио Пловдив заместник – министърът на образованието Деница Сачева.

Като приоритет на МОН тя определи и разширяването на професионалното образование. Със сигурност децата трябва да имат обща култура за света и живота, но с оглед на съвременните реалности, в които младежката безработица е най- висока, погледът е насочен към професионалното образование. Това дава повече шансове за реализация, коментира Сачева.

Според нея спорове за многото информация в учебните планове винаги е имало, но припомни, че новите учебници са преминали през широко обществено обсъждане, особено за децата в 8-ми клас. Начинът на преподаване ще бъде ключов и за осмисляне на информацията по отделните предмети, подчерта заместник – министърът и призова да не подценяваме децата и техните възможности. 

Тя подчерта, че усилията трябва да бъдат насочени по отношение на дигиталната и дигиталната медийна грамотност на учениците. Целта е те да се научат да търсят и да отсяват информацията, къде и как да я открият. Това ще им позволи да взимат в бъдеще и информирани решения, добави тя.

МОН ще подкрепя социално слабите семейства, за да бъдат приобщени децата им към образователната система. Скъпите учебници няма да бъдат пречка за връщането на децата в училище, каза още Деница Сачева. 

Един от вариантите е помощите да се получават в натура. Смятам, че проблемите могат да бъдат преодолени. Има и много дарителски акции, корпоративни кампании, в които се закупуват учебници и помагала за семействата в нужда, уточни заместничката на Красимир Вълчев.

По думите й, дигиталните учебници не са мит, а реалност, която с по- бавни темпове навлиза в образователната ни система . Следващата учебна година ще я посрещнем с повече учебници с дигитално съдържание, обеща Деница Сачева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12
Павлина Върбанова,

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33