Новата учебна година се открива в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство.
Отчитайки своята мисия на център на изкуствата и предизвикателствата пред „Пловдив – Европейска столица на културата 2019“, през новата учебна година АМТИИ продължава да утвърждава програми, свързани с подготовката на кадри за мениджмънт в сферата на изкуствата и културата. През тази година акцент в научната дейност на Академията е Международната научна конференция „Наука, образование и иновации в областта на изкуството“, която ще се проведе на 12 и 13 октомври.
Сред приоритетите през новата учебна година в АМТИИ ще е утвърждаване на новите специалности на Академията, заяви професор Милчо Василев, ректор на висшето учебно заведение. Според него реформата във висшето образование е необходима, но трябва да се помисли за по-висока субсидия за висшите училища по изкуствата.
Новата учебна година открива тържествено днес и Аграрният университет-Пловдив. Ректорът проф. Христина Янчева ще даде официално старт и на най-новата лаборатория във висшето училище, където ще се обучават студентите от трите селскостопански факултета - по агрономство, лозаро-градинарство и растителна защита и агроекология. През тази година в университета ще започнат първи курс над 570 студенти. Най-новата специалност е бизнесикономика във факултета по икономика.Професор Христина Янчева призна, че не всички места са запълнени.
Свободни са 60 места в специалностите - „зооинженерство“, „екология“ и "управление на регионалното развитие“. Приемът продължава до края на септември, заяви професор Янчева.
Тя припомни, че реформата във висшето образование тече вече втора година и е свързана с финансирането на висшите училища до 2020 г.
Добрите университети ще получават повече средства от държавата.АУ има три първи места в националната рейтингова система. Това са растениевъдство, растителна защита и зооинженерство. Там се надяваме да получим по-висока субсидия и да обучаваме по-малко студенти, но с по-високо качество, обобщи ректорът на АУ-Пловдив.
Интервютата с професор Милчо Василев и професор Христина Янчева можете да чуете в звуковия файл.
14 са дните с превишение на нормата за фини прахови частици от началото на годината до този момент в станция „Каменица“ в Пловдив, а на тази в „Тракия“ са 15. Това обяви заместник-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Европейската норма е под 35 дни годишно с превишение на нормите. „Това е нормата, която трябва да гоним. Миналата..
Двама души са загинали, а петима са пострадали при 15 пожара, възникнали на територията на Пловдивска област от началото на годината досега. Ранените при огнените инциденти са на възраст между 55 и 72 години, а жертвите са двама самотноживеещи мъже – единият в село Кадиево, другия – в къщата на Кудоглу в центъра на Пловдив. Основната причина..
Фирмите, които работят по изграждането на Южния обходен колектор, да спазват графиците, затова апелираха пловдивският кмет Костадин Димитров и районният кмет на „Южен“ Атанас Кунчев. „За съжаление, не виждаме спазване на графика. Някъде има участъци, които ще бъдат асфалтирани тези дни. Но общо взето, виждаме едно изоставане с около месец..
6 и 7 февруари ще са неучебни дни за пловдивските ученици, обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата, обоснова се кметът. Припомням, че с разпореждане на Областния щаб от сряда учениците от областта минават на онлайн..
39 милиона 850 хиляди лева да бъдат заложени в бюджет 2025 за музеите и галериите искат от Сдружение „Български музеи“. Така увеличението при финансирането на регионалните и общински музеи ще бъде 20%, а при националните – 15%, обясни Огнян Тодоров, председател на Сдружение „Български музеи“ и директор на Природонаучня музей в Пловдив...