Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За България 10-годишният период в ЕС е много успешен

Още един форум се провежда в Пловдив на 19 септември. Темата  е " България в ЕС: 10 години по-късно". 

Наш гид е политологът Ружа Смилова, програмен директор на Центъра за либерални стратегии. Тя представя най-интересното от проучването "Какво България спечели от членството си в ЕС?" в най-различни аспекти от живота на българите. 

Изводите са, че като цяло този 10-годишен период е много успешен за България, макар че можеше да бъде още по-успешен, ако работеха по-добре институциите в страната. Възможностите, които дава ЕС, са реализирани в голяма степен и хората в страната са извлекли големи ползи, заяви Ружа Смилова. 

Тя даде пример с брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС и в страната през 2000-та г. - преди 17 години БВП на българите е бил 17 % от този на европейците, а днес е нараснал почти двойно и сме 48,1 % от БВП по покупателна стойност спрямо средния за Европа. 

Най-одобряваната европейска политика е свободата на придвижване в рамките на ЕС - било за работа, обучение или почивка, посочи Ружа Смилова. Много е направено за достъпа на европейските граждани за работните ресурси, като този достъп е гарантиран и с трудови и здравни права, а това подпомага добрия живот на хората. 

Отделени са и 300 милиона за социално подпомагане, на социални права на по-малгинализираните групи и за по-високи социални права за български граждани, допълни политологът. 

Преди по-ефективното обвързване на българската политика за присъединяване към Шенген и за гарантиране на външните граници, не можем да очакваме да бъдем приети в Шенген. Топката е в полето на нашите институции и политици, които за съжаление не са изпълнели на 100 процента своите ангажименти и това е пречка за пълното ни интегриране, посочи Ружа Смилова.

Гарантирането на правата на потребителите и тяхната ефективна защита е другият важен акцент - повишаването на контрола на храните, както като регулация, така и като институционална подкрепа от фермата до масата, допълни експертът, като посочи реакцията на скандала при откриването на фипронил при вносни яйца. 

Политологът направи и препоръка към всички български евродепутати да се "чуват" повече в България, защото липсва контактът с българските граждани. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54