Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агресията е специфична култура и има логика

Какви политически сюжети очертава  новият сезон и ще успеят ли локалните протестни акции да акумулират реална алтернатива на властта?  За мащаба на дадената заявка за скоростно  издирване на личности-спасители на България, „дребните“ наглед трусове в управлението на страната, амбициите и потенциала на политическите партии  - събеседник ще бъде политологът Страхил Делийски – преподавател в СУ „Климент Охридски“.  

Пореден знак, че в българското общество протичат вътрешно разрушителни процеси. С тези думи Делийски коментира побоя над учител от негови ученици в Селскостопанската гимназия в Садово.

Дотолкова  сме скъсали социалните връзки в обществото, институциите не работят и нямат авторитет, до такава степен сме се автоматизирали и всеки разсъждава от позициите на собствената си справедливост, че ако продължаваме така, не ни чакат добри дни.

Ако свържем случилото се с онова, което политиците правят, има една специфична логика за това в поведение от типа „Аз ще правя каквото си искам, не ме интересува нищо“, на което се дължат агресивните действия, ако щете в градския транспорт, в училището или на улицата.  Това е специфична култура, която се учи и логиката е следната: някой открадна 4 милиарда,  някой нещо направи ли му? Някой открадна 20 млн, някой нещо направи ли му? Това, че аз ще ударя някого, какво значение има на фона на всички онези поразии, които се правят и за тях никой не носи отговорност. Проблемът е комплексен. Политиците и партиите трябва да се замислят за това много сериозно.

Обективен процес е разкъсването между елит и неелит и това става не само в България. Случва се и в Европа, и в САЩ, политическите проекции на подобен тип разкъсване ги виждаме много ясно. Самото говорене, че има сблъсък между тези - отгоре и тези – отдолу, е резултат на емпирично наблюдение. Въпросът е какво се ражда от  този сблъсък. Дали той кара елитите да започнат да говорят на езика и на проблемите на тези отдолу или по-скоро дава терен да се появят някакви  нови „лидери“, които използвайки езика на тези – отдолу, да се доберат догоре. Това е тип процес, който протича в българското общество между управляващи и управлявани, който определено ще задава тон на политическата динамика във все по-голяма степен.

Въпросите не са технологични. Големият сблъсък между „горе“ и „долу“ става на равнище на култура, светоглед, шансове. Има огромни групи хора, които са буквално отхвърлени от социално-икономическата система и не могат „разкажат“ себе си, да проектират себе си в контекста на това, което ежедневно гледат по телевизията – че са щастливи, че трябва да ходят и  на почивка. Става въпрос за различни светове, което е лошо, подчерта още Делийски.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03