И все пак... Меркел! С висока избирателна активност, без дилема и с набъбващо количество въпросителни около формулата на новия управленски мандат, Германия фокусира върху себе си погледите на Европа.
Изборите, които сякаш бяха приключили за мнозина, преди да започнат, ще очертаят многозначително реперите на ЕС - като проект с бъдеще или повече като конгломерат от все по-видими различия.
За интригата около изборите в Германия и след тях, очакваната победа на 63-годишната канцлерка след 12 години начело на държавата, сигналите дадени от малките партии, които ще определят състава на бъдещото коалиционно Правителство и отзвука им в нуждаещата се повече от всякога от социална справедливост Европа – събеседник – журналистът Георги Папакочев.
Георги Папакочев: Вариантите за конфигурацията на новото управление не са чак толкова много, особено след като социалдемократите, които претърпяха най-голямата си загуба от много години насам, обявиха директно със своя лидер Мартин Шулц, че ще бъдат в опозиция. Това е много интересен момент, тъй като досега са голяма коалиция между ХДС и ХСС – това са християндемократите на Меркел и социалдемократите на Шулц няма да управляват повече заедно като голяма коалиция. Всъщност, това е и новото, но в крайна сметка то не е чак толкова драматично, колкото се мъчат да го изкарат някои коментатори. Защо? На фона на неочаквания успех на крайно дясната Алтернатива за Германия, онова, което е спечелила тази партия, подкрепяна от провинциите в бившето ГДР, т. е. комунистическите провинции - бивши, става въпрос за следното нещо: в Германия има едно малко коментирано негласно правило, че първата опозиционна сила оглавява със свой представител бюджетната комисия в Бундестага. Ако Алтернатива за Германия се беше отделила и беше спечелила мястото на първа опозиционна сила, неин представител щеше да оглави комисията, която разпределя и дърпа конците на изключителния германски бюджет в Бундестага.
Това няма да се случи, защото социалдемократите обявиха, че те са първата опозиционна сила, т. е. хората, които ще разпределят парите в Германия по парламентарен начин, ще бъдат социалдемократите на Шулц. Това е изключително важен и отговорен момент, който показва как една потенциална опасност ще бъде елиминирана с хода на социалдемократите. От тук нататък прецедентът от появата на крайно дясната Алтернатива за Германия партия действително е много неприятен, но в никакъв случай не и страховит и ужасен. В крайна сметка нека да помислим как и с кого управлява българското Правителство, кои са коалиционните партньори на ГЕРБ. Ще следим много внимателно, тъй като става въпрос за една Германия, която е натоварена все още с много тежкото си историческо минало, ще наблюдаваме много внимателно развитието на тези процеси на тази партия, която някои несправедливо наричат прибързано фашистка, но от всичко онова, която тя ще прави в бъдеще, ще зависи дали ще заслужи този епитет. Има още нещо, което е много важно – анализи на експерти, които бяха излъчени по програмите на Българското национално радио, където и кореспондентът в Берлин е изключително добрата познавачка на процеса в Германия - Весела Владкова, тя беше интервюирала един професор, който каза нещо изключително важно и точно – това, че Алтернатива за Германия е съставена от страшно много политически фракции и много трудно ще удържи единството си след като влезе в Бундестага и тъй като тази Алтернатива за Германия ще влезе в бъдещия Бундестаг с поне 100 депутата, това означава, че центробежните сили вътре в тази формация ще бъдат много големи и е твърде вероятно, в голяма степен е вероятно, тя да се разпадне на малки фракции и съответно да стане неефективна. Но всичкото това нещо ще бъде показано в бъдещето.
Дали тази коалиция ще се задържи по-дълго, ще се види. Засега изказванията на нейните лидери са доста войнствени, доста категорични – те говорят за земетръса в Германия и подобни политически неща, но нека видим какво ще се случи, още повече, че първата реакция след новината за изборните резултати на Алтернатива за Германия бяха няколко огромни митинга в Берлин и в големи градове на страната срещу тази крайно дясна формация, която очевидно ще разбърква страстите в Германия.
Аз не споделям опасенията на младите хора в Германия, че присъствието на тази партия в германския Бундестаг заплашва бъдещето на демокрацията и на демократичната система като цяло. Не споделям тези страхове, защото младите хора в Германия, а това е поколението, което досега е смятано за политически неактивно, за леко разглезено от високите стандарти в най-богатата европейска икономика, то гласува основно в най-голямата си част за консервативната коалиция ХДС – ХСС и подкрепи тази коалиция и така подкрепи поредния четвърти мандат на Ангела Меркел – нещо, което е много силен знак за отношението на младите хора към процесите в Германия. В никакъв случай не бих казал, че тези млади хора биха са радикализирали и биха започнали да подкрепят крайните движения, които идват от източните части на Германия, което носи петната на един друг строй, който за съжаление, продължава да оказва влияние.
Аз не бих разглеждал външнополитическите приоритети на новото германско Правителство през призмата на неговите малки коалиционни партньори, те едва ли ще имат силната дума. По-силната дума във външната политика ще има един съсед на Германия, която се казва Макрон, който в крайна сметка, струва ми се, че от тук нататък ще набира все повече сила и той ще определя основните положения на тази външна политика през механизмите на Европейския съюз. Разбира се, че Ангела Меркел отдавна пледира за възможно сваляне на санкциите срещу Русия, тъй като интересите на Германия в индустрията, в бизнеса, в търговията са огромни. Тя също така отчита тези 3,5 милиона руснаци, които са с германско гражданство и които са гласували на изборите в Германия, че техните близки в Русия трябва все пак да получат някакво удовлетворение, но струва ми се, че по принципните положения около Крим, около нарушаването на човешките права в Русия, около историята с Донбас и украинската криза, там компромиси едва ли ще бъдат направени рязко, бързо и веднага.
Интервюто - в звуковия файл:Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..