Световният ден на контрацепцията се отбелязва всяка година на 26 септември. Противозачатъчното хапче се смята за едно от откритията на 20 век. Един от създателите му е химикикът от български произход - Карл Джераси, наречен ,“Бащата на хапчето”.
Целта на кампанията е да насърчи младите хора да говорят за секс и възможностите за предпазване от нежелана бременност и полово-преносими инфекции. У нас, за жалост, темите секс, бременност, полово-преносими заболявания все още не са често коментирани.
Установено е, че голяма част от учениците не са информирани за методите за предпазване от нежелана бременност, не познават и препаратите, които могат да се прилагат до 72 часа след непротектиран полов акт.
По неофициални данни в България всяка година над 100 000 жени правят аборт. Висок е и броят на нежеланите деца, настанявани в социалните домове..
Фармацевтичният пазар е наситен с контрацептивни препарати. Всяка жена вече може сама да програмира своята бременност. Но тук изникват две пречки, особено за младите момичета: непознаване на функциите на репродуктивните си органи и механизма на действие на контрацептивите. Затова консултацията със специалист е задължителна, категоричен е акушер-гинегологът и университетски преподавател д-р Георги Крумов.
Той обясни, че от времето когато е създадена първата таблетка до сега има много голямо намаление на дозите на съставките в таблетките. В момента дори има и нискодозирани таблетки за тийнейджърки.
Правилно подбраният медикамент предпазват от кисти на яйчника, предпазва от възпалителни заболявания, от кръвотечения жените не развиват анемия. Ползите са значително много. И в развитите страни на младите момичета, центровете за семейно планиране раздават безплатно контрацептивни таблетки. Всеки ден между 360-400 милиона жени в света приемат контрацептиви. Лекарите трябва да запознават пациентитките с действието на медикаментите, да обясняват всичко, в случая трябва да разясняват и какви са ползите, допълни специалистът
По думите му за всяка една жена по-лошо нещо от нежеланата бременост няма, а прекъсването на бремеността е неприятен акт, както за самата жена, така и за лекарите. Според д-р Крумов това е голям социален проблем у нас.
За съжаление в Българие все още прекъсването по желание на бремеността е най-често срещания метод за планиране на семейстовто, което просто е недопустимо, заяви д-р Крумов
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..