Към „кумгейт“ днес в Парламента се добави „самолетгейт“ и габровските „братко и батко“. Как в шума от скандалите се губи цялото и не се поставя точка на порочните практики коментира в програма „Ден след ден“ професорът от Великотърновския университет Тодор Галунов - преподавател по история на българския политически живот.
Според него това, което се случва не е новост за българския политически живот.
Подобен модел на правене на политика не е новост в българската нова история. С подобни обвинения. С подобни съмнения за икономически и кадрови зависимости.Това е типично за всички политически партии, които са управлявали до сега. Моделът на правене на политика 100 години назад, още при действията на Търновската конституция е същият.Сливане на икономиката с политиката. От там обвързването на интересите и съответно като рефлекс и кадровите назначения, коментира анализаторът
Според политолога всички по-важни назначения в България се правят на този принцип. Хората приемат обаче по-спокойно политическите назначения, назначенията на чисто политически признак. Когато обаче има роднински назначения тогава обществото е по-чувствително.
Според мен има някакво напрежение в ГЕРБ. Има вътрешно партийно напрежение. БСП пък реши да се възползва от тази конфликтна ситуация и да извлече определени политически дивиденти. Факт е, че нещо разклати ГЕРБ вътре в партията. Делян Добрев реши да спаси ситуацията , личното си реноме и реномето на партията и да се оттегли. Но депутатите не приеха оставката му и решиха, че става въпрос за битка за партията, за начина на управление.
По думите на професора се виждат две линии на поведение на парламентарната група на ГЕРБ и е надделяла партийната –"да браним своя човек".
Той обясни, че много ясно се очертава регионалноста на подобни конфликти, като големият въпрос е може ли да се правят генерални изводи, може ли да се говори за по-големи сътресения, за криза в ГЕРБ, дори предсрочни избори.
Лично според мен е много рано да се правят тежки изводи. Тук има локални напрежения, може би и на национално ниво. На този етап обаче, това остава скрито за българския избирател. Но всичко това показва, че българският политически елит се нуждае от освежаване.
Политолъг е категоричен, че на този етап не можем да очакваме големи политически изненади. А подобни случаи ще се появяват периодично в българската политическа действителност.
БСП не успя да извлече девиденти от този скандал. Сякаш социолистите не успяват да напипат верния тон . БСП прави впечатление малко на беззъба опозиция, допълни проф. Галунов
Той отново повтори, че на хората се предлагат политически зрелища, които обаче ще продължат и в други общини ,но няма да разклатят на централно ниво политическия живот.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. Днес в областната управа беше гласуван приемът за 2025/26 година. Въпреки по-малкото деца се увеличават паралелките в дуална форма на обучение и те ще са..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..
Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..