Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комисията по досиетата не е изчерпала дейността си

Нежеланието да се осмисли комунизма е водещо за противниците на тази комисия

Тази комисия не е изчерпала своята дейност. Тя трябва да бъде съхранена най - малкото във вида, в който се намира. 

Това заяви пред Радио Пловдив историкът Момчил Методиев по повод скандалите около Комисията по досиетата и предложението на БСП тя да бъде закрита и да се създаде Институт за националната памет.

Под покривката на едно име се цели темата да потъне в публичното блатоНе съм привърженик на идеята на БСП. Не всички архиви на бившите служби са предадени на Комисията по досиетата, подчерта Методиев.

Според него наистина има опит дебатът за Комисията по досиетата да бъде върнат в изходната си позиция. Това обаче е невъзможно. 

Нещата са абсолютно необратими! Комисията по досиетата свърши страшно много работа, посочи Методиев. Той припомни, че при сформирането й обществените очаквания са били съвършено ниски. След това тя обаче е свършила много работа.

Историкът смята, че независимо от името, което ще бъде предложено за подобна комисия, тя винаги ще бъде експлоатирана от политическите й противници. А те всъщност са противници на осмислянето на комунистическото минало

Според историка е необходимо усилие от страна на институциите, за да може това голямо знание, натрупано от тази комисия през последните години, да достига до по - широки кръгове в обществото т. е. извън тесните професионални общности това знание трябва да достигне до училището - не като фактология, а като изводи. 

Има публичен ефект от работата на Комисията по досиетата - най - малкото тъй като се знае кой кой е, заяви Методиев. Той припомни, че определени политически партии правят свои проверки преди да направят листите си от кандидати за Народното събрание.

Обхватът на дейността на комисията може да бъде разширен, категоричен е Методиев. 

Комисията не трябва да произвежда политически фойерверки. Трябва да се заложи повече на изследователската експертиза, убеден е Момчил Методиев. 

Цялото интервю с историка Момчил Методиев можете да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47