Провелото се заседание на КСНС при президента показа, че няма печеливши в битката за антикорупционния закон. Политиците просто не успяха да очертаят общите полета на интерес на обществото, което представляват, коментира в интервю за Радио Пловдив Татяна Буруджиева, политолог и бивш депутат от БСП.
Буруджиева смята, че България има достатъчно органи и институции, които са ангажирани с борбата с корупцията. Например Сметната палата се справя добре със своята работа – докладът за санирането е добър пример за това.
За да има битка с корупцията, трябва да има работеща прокуратура. И в двата законопроекта – на ГЕРБ и БСП се стига до това, но така опираме отново до провеждането на съдебната реформа, коментира Татяна Буруджиева.
Тя припомни, че КСНС дава възможност за разговор на политиците, за да очертаят те националните приоритети по национално важни въпрос. Всички политици твърдят, че проблем номер едно е корупцията. Следователно беше дадена възможност да дебатират, за да намерят общи полета на интереси. Друг е въпросът какво сториха те.
Буруджиева добави, че битката за властта да контролираш новият орган е битка между политическите партии и тази битка не може да бъде на президента. Самите законопроекти страдат от противоречия с конституцията, а КСНС показа, че политиците не искат да се разберат по същество за битката с корупцията , а целта е само да спечелят контрол върху това кой ще ръководи тази битка.
Татяна Буруджиева коментира и начина, по който бе решено да се проведе извънреден конгрес на социалистите в края на месеца. Според нея различното мнение в БСП никога не е било повод за свикване на конгреси.
БСП е партия, която воюва със всички, а вече започна да воюва и със себе си. Проблемът на БСП е начинът, по който тя се управлява сега. Тоест има ясни правила и ако новото ръководство иска да управлява по друг начин, то нека просто промени правилата.
Когато обаче постоянно няма кворум на Национален съвет и заставиш този орган да гласува вече взети решения, за да ги легитимираш, както беше и антикорупционния закон, то тогава самият Национален съвет става безмислен и просто няма нужда да ходиш на него. Затова ако си решил да правиш така, то наистина промени правилата, каза в заключение Татяна Буруджиева.
Цялото интервю с Татяна Буруджиева може да чуете в звуковия файл.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..