Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите технологиите връщат ромските деца в училище

Няма отсъствията от клас на ромските деца в ОУ „Гео Милев“ в Садово след въвеждане на проекта mRIDGE

Учениците в 7 и 8 клас в Училището за деца с увреден слух – Пловдив втора година изучават интерактивно биология и география. Те отбелязват 100 % посещаемост на часовете като използват мобилни устройства и нови технологии в учебния процес, съобщи на конфренция директорът Недялка Гарова.  

Днес станаха ясни резултатите от най-новите подходи на преподаване с помощта на дигитално съдържание с т. нар. „добавена реалност“ и  QR codeСредствата на проекта са вложени с цел подобряване на образователните условия за учениците със специални нужди и на тези в неравностойно положение. Две години той се съфинансира от Програма „Еразъм+“ на Европейския съюз, от където са закупени таблети, осигурено е софтуерното приложение по предметите.

Вече има продължение на проекта, който приключва на 31 октомври.Това ще бъде проектът „Теси“ в Пловдив, Садово, Смолян и Кърджали. Ще се работи и с млади хора от икономически по-изостаналите региони, като напр. Родопите. Това съобщи проф. Невена Милева, заместник-ректор на ПУ „Паисий Хилендарски“. 

Тя акцентира над факта, че ромските деца успешно се връщат обратно в училище, благодарение на технологиите. Другата полза е насочена към преподавателите в училище, които на база учебниците могат да разработят свои приложения за разнообразяване на съдържанието на учебния материал.

Проектът се координира от ПУ „Паисий Хилендарски“ - Пловдив, България, в партньорство с Община Пловдив и университети и училища от Испания, Англия, Румъния и България. Като продължение на иновациите ректорът на ПУ проф. Запрян Козлуджов каза, че замислят в скоро време да създат собствено начално училище от 1 до 4 клас, където ще изпълняват държавните стандарти, но без да им се бъркат в начина по който ще се прави.  

Накрая на 4 клас ще произведем продукт, какъвто училищата в момента не произвеждат, заяви проф. Козлуджов.  Истинска революция в образованието до 4 клас обеща още днес ректорът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Община "Марица" повиши такса смет с 30% от следващата година

Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица.  С близо 600 000 лева се увеличава..

публикувано на 11.12.24 в 15:20

От 1-ви януари ще минаваме и през ГКПП Рудозем - Ксанти

 ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..

публикувано на 11.12.24 в 15:11

1150 бягащи от войната украинци намериха в Пловдив "Втори дом"

Във "Втори дом" всеки месец някои настанени си тръгват и излизат да живеят на квартира, а на тяхно място пристигат около 40 нови украинци. За общо две години и половина минаха 1150 души. Това каза пред медии в Община Пловдив Наталия Еллис, управител на Центъра за настаняване "Втори дом" и основател на фондация “Ukraine Support & Renovation”. "Сега..

публикувано на 11.12.24 в 13:30

Увеличават данък сгради и такса смет в община Карлово

Община Карлово предвижда увеличение на местните данъци и такси от 2025 г., съобщи кметът д-р Емил Кабаиванов по време на своята онлайн приемна. Такса смет за селата скача между 3 и 9 лв. годишно, а за Карлово – между 12 и 15 лв. Данък сгради по селата се повишава с около 7-8 лв. годишно, а за Карлово, в зависимост от зоните на града – между 11 и..

публикувано на 11.12.24 в 13:03

Безпрецедентен протест спря работата на Асарел-Медет

Над 2 000 миньори протестираха пред Министерския съвет срещу предложения от Министерството на финансите допълнителен данък от 15% върху добива на подземни богатства. Очакванията са от еднократния налог за минно-добивната индустрия в бюджета за догодина да влязат 900 милиона лева.  От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ..

обновено на 11.12.24 в 09:12