Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събрахме 150 мил.лв. в полза на граждани за 2016 г.

Георги Дичев, председател на Камарата на частните съдебни изпълнители коментира за Радио Пловдив промените в Гражданския процесуален кодекс. Той заяви позицията на колегите си за промените в работата на ЧСИ.

От години работиме и сме настоявали пред Министерството на правосъдието за промени в ГПК.  Целта е да се възстанови балансът между кредитор и длъжник, защото махалото беше залитнало в посока на кредитора. Предвид изключително силния популизъм по тази тема, което е много вредно и засяга всички български граждани, предложихме нови текстове. Това е основният закон, по който се развиват гражаданските производства в съда. Според нас законодателят залитна в другата крайност, в посока на длажника и балансът беше нарушен. Въпреки това  за длъжниците има много положителни промени, които една част подкрепяме. Други малко повече нарушават баланса, защото се забравя, че има и  страна-кредитор.Това деление на длъжиници и кредитори не е правилно, защото абсолютно всички могат да се окажат от двете страни на барикадата. Процесът трябва да е такъв, че да гарантира правата и защита на интересите на двете страни. Това трябва да е водещият принцип, а не  популизъм и PR.

Г-н Дичев сподели, че той лично и Камарата на ЧСИ са доволни, че законодателят е приел тяхното предложение за родителските отношения с децата след развода. Практиката показва, че много хора не могат да видят децата си с години, а това не е добре за самите деца.  Прието е предложението за въвеждане на  санкция за недобросъвестни родители. Така се надяват да бъдат от полза и по този проблем.

Интервюто с Георги Дичев, председател на Камарата на ЧСИ и в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54