Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Беден богат учи, преподавателите във ВУЗ са с обидно ниски заплати

| обновено на 24.10.17 в 12:20

Сериозен става дисбалансът между възнагражденията на учителите и университетските преподаватели -  каза в коментар на парите, заделени за образование, ректорът на ПУ“Паисий Хилендарски“ проф. д-р Запрян Козлуджов.

С обвързването на учителските заплати с минималната работна заплата, която ще е 510 лева- те ще получават 1020 лева месечно, а един асистент в университета е със заплата от 774 лв. Обучаващите учителите са по- ниско платени от тези, които обучават- коментира проф. Козлуджов, който е член и на ръководството на Съвета на ректорите.

Около 420 милиона лева е бюджетът за висшето образование, което е смешно малко в сравнение с европейските практики. Броят на студентите и рейтинга на ВУЗ- овете са определящите фактори за бюджетите им, поясни ректорът.

Той заяви, че инвестициите в средното образование са наложителни и добри, но в момента те създават огромни диспропорции.

Той очерта два варианта за промяна на ситуацията – министерството да промени базовия норматив за заплати  или да се вдигнат семестриалните такси. Проф. Козлуджов определя, че обвързването й с минималната работна заплата не е лишено от основание, защото цената на труда се покачва, включително и трудът на преподавателите. 

На въпрос дали реформи няма да променят статуквото, професорът отговори, че системата е уморена от реформи и вече има нужда от спокойствие.

По неговите думи балансът ще се постигне по естествен път, дори само заради демографската криза. Другото е да спре роенето на висшите училища, което е направено като предложение до МОН. Законодателна промяна е необходима и за свободата на ректорите да освобождават хора, които вече нямат предмет на дейност, но не могат да бъдат съкратени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10