Сериозен става дисбалансът между възнагражденията на учителите и университетските преподаватели - каза в коментар на парите, заделени за образование, ректорът на ПУ“Паисий Хилендарски“ проф. д-р Запрян Козлуджов.
С обвързването на учителските заплати с минималната работна заплата, която ще е 510 лева- те ще получават 1020 лева месечно, а един асистент в университета е със заплата от 774 лв. Обучаващите учителите са по- ниско платени от тези, които обучават- коментира проф. Козлуджов, който е член и на ръководството на Съвета на ректорите.
Около 420 милиона лева е бюджетът за висшето образование, което е смешно малко в сравнение с европейските практики. Броят на студентите и рейтинга на ВУЗ- овете са определящите фактори за бюджетите им, поясни ректорът.
Той заяви, че инвестициите в средното образование са наложителни и добри, но в момента те създават огромни диспропорции.
Той очерта два варианта за промяна на ситуацията – министерството да промени базовия норматив за заплати или да се вдигнат семестриалните такси. Проф. Козлуджов определя, че обвързването й с минималната работна заплата не е лишено от основание, защото цената на труда се покачва, включително и трудът на преподавателите.
На въпрос дали реформи няма да променят статуквото, професорът отговори, че системата е уморена от реформи и вече има нужда от спокойствие.
По неговите думи балансът ще се постигне по естествен път, дори само заради демографската криза. Другото е да спре роенето на висшите училища, което е направено като предложение до МОН. Законодателна промяна е необходима и за свободата на ректорите да освобождават хора, които вече нямат предмет на дейност, но не могат да бъдат съкратени.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..