Национален протест „Работеща България иска по- високи заплати“ свика КНСБ в София. КНСБ настоява за поне десет процента увеличение на всички бюджетни заплати, каза в Министерския съвет лидерът на синдиката Пламен Димитров.
Той и представители на Конфедерацията връчиха в НСТС декларация от протестиращите. Очакваме преди внасянето на бюджета в Министерския съвет да бъдат чути нашите тревожни сигнали за сферите, които остават без никакво увеличение на заплатите и за тези, които не получават толкова, колкото заслужават, посочи Димитров.
Сметката на КНСБ е, че за исканията им трябват между 100 и 150 милиона лева. Според синдиката е крайно належащо увеличението на заплатите на 14 000 души, подчинени на здравното министерство, които работят в психиатричните болници, центровете по кръвопреливане и регионалните здравни инспекции. КНСБ настоява още и за увеличение на заплатите в
Селскостопанската академия, на хората, заети с борбата с градушките, както и на работещите в сферата на културата.
Пламен Димитров обясни, че заетите в тези сектори имат нагласата да излязат на допълнителни протести, ако не получат увеличение на възнагражденията.
Синдикатът очаква и реакцията на бизнеса по исканията на КНСБ заплатите да растат в реални измерения, а не да се отнемат придобивки като класа за прослужено време. Ако не чуем отговор, ще продължим с протестите, зави Димитров. Той уточни, че протестите вероятно ще бъдат насочени към конкретни работодатели или браншове .
Протестът e пред Министерския съвет и пред централата на Асоциацията на индустриалния капитал, тъй като председателя й Васил Велев в момента ръководи асоциацията на четирите работодателските организации.
Над 800 членове на синдиката от Пловдив и областта участват в националния протест. Освен от Пловдив в столицата са синдикалисти от Карлово, Сопот, Първомай, Асеновград, Садово и Куклен.
Те са от сферата на здравеопазването, образованието, културата, земеделието, БДЖ, енергетиката, пощите и отбранителната промишленост.
Според регионалния председател на КНСБ Боян Бойкински, въпреки бума на предприятия, които се разкриват в Пловдив и областта, градът изостава по нива на доходите, като за миналата година е на пето място.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..