Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майстори кавалджии от цялата страна се надсвирват в Шишманци

| обновено на 28.10.17 в 12:30

Най-добрите кавалджии у нас се събират в пловдивското село Шишманци, където ще се проведе Третият национален конкурс "С музиката на Никола Ганчев". 

Очаква се на 28 октомври в читалището на селото "Св. Св. Кирил и Методий" те да покажат своето майсторство. 

Конкурсът е посветен на кавалджията Никола Ганчев, на когото съселяните му преди три години издигнаха паметник, а от тази година обновеният площад на Шишманци ще носи името му.  

Никола Ганчев, сочен за един от най-големите кавалджии на 20-и век, е роден през 1919 г. в село Шишманци. Към този много български инструмент го подтикнал вуйчо му Васил, който бил кавалджия. Първият си кавал е получил именно от него, когато бил на 7 години. 

На 16-годишна възраст необикновеният му талант е признат и е поканен да направи първите си записи в радиото. През 30-те години създава първата си народна група, която включва гайдар, гъдулари и единствената жена по това време, която свири на кавал, негова ученичка. 

Кулминацията в неговия творчески път е през 1951 г., когато става помощник и консултант на Филип Кутев при създаването на Държавния ансамбъл за народни песни и танци.  

И до ден днешен неговото "криво пловдивско хоро", което е записано преди около 45 години, е част от държавния изпит за студентите в АМТИИ - Пловдив. 

Музикалният инструмент кавал е изключителен, но кавалджиите в България стават все по-малко, коментираха от музикалната академия. 

От академията приветстват всяка направена стъпка в посока това изкуство да има своите последователи, а конкурсът в Шишманци е пример за това, твърдят музикантите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Видин Сукарев представя книгата си "Архив на Райчо Николов"

Премиера на книгата „Архив на Райчо Николов в Регионален исторически музей – Пловдив“ от доц. д-р Видин Сукарев ще се състои тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. За автора и неговия труд ще говори д-р Петко Георгиев. За автора: Видин Сукарев е роден в Пловдив на 13 май 1977 г.  Завършва специалност „История“ във..

публикувано на 30.04.25 в 09:21

Илия Михайлов с премиера на книгата си "Лично"

Премиера на новата си книга „Лично“ ще направи тази вечер писателят Илия Михайлов в Дружеството на пловдивските писатели.  Редактор на книгата с импресии и стихотворения е Стоян Терзиев, който ще бъде и модератор на срещата. „Първото ми впечатление за този автор е неговата искреност – без всякакъв оттенък за плахост от това рисковано..

публикувано на 30.04.25 в 06:34

Трио "Арабоглу" с концерт в Радио Пловдив

Концерт на преподаватели от Държавната консерватория при Тракийски университет в Одрин, Турция ще звучи тази вечер в Първо студио на Радио Пловдив. Входът е свободен, потвърдиха организаторите от семейното трио Арабоглу. В програмата са включени три валса на композитора Ялънч Тура и произведението „Едирнекяри“ на Хасан Ниязи Тура...

публикувано на 30.04.25 в 06:24

Довечера в "Петното" - "Последният войнишки император"

Писателят Костадин Костадинов представя новия си роман „Последният войнишки император“ в Литературен салон „Spirt& Spirit“ в клуб „Петното на Роршах,“ в рамките на „Пловдив чете 2025“. Премиерата е тази вечер, от 19 часа, а модератор на събитието ще бъде  Александър Секулов, издателството е "Хермес". За последната му книга „Ловецът на..

обновено на 29.04.25 в 08:37

"Легендата за Атлантида" - в читалище "Възраждане"

Литературна среща „Пътешествие към Атлантида“ с езотеричния писател Христо Нанев организира тази вечер пловдивското читалище „Възраждане“. Пръв за Атлантида споменава древногръцкият философ Платон, който отбелязва, че тя е съществувала 9000 години преди неговото време. "Легендата за Атлантида е история за смирени, духовни хора, които..

публикувано на 29.04.25 в 08:37