Днес испанският генерален прокурор Хосе Мануел Маса поиска повдигане на обвинения срещу каталунския лидер Пучдемон и други членове на неговия кабинет в бунт, противодържавна дейност и присвояване на обществени средства, за които могат да получат продължителни затворнически присъди.
Методиев твърди, че една от заложените бомби в развитието на каталунската криза са насрочените за 21 декември регионални избори. "Само, че час преди да обяви суспендиране на местното ръководство, сепаратистите бяха обявили независимост. Това е една от заложените бомби, защото, ако каталунците отидат на изборите, организирани от правителството, ще признаят, че са част от испанската държава. Затова въпросът е дали те ще участват в тях. Как ще реагират каталунците на отнетата независимост – това е въпросът".
Тенденцията на отделяне на богатите провинции от бедните е набрала огромна скорост, защото тя не е отскоро, тя тръгна от разпадането на Югославия и отделянето от нея на Словения, която не искаше да плаща за Македония и Косово. Моделът е същият в Белгия, в Северна Италия и на други места, но ситуацията беше катализирана от Брюксел с призива за Европа на регионите, че трябва да се дават права на културни общности и език, твърди политологът. "Брюксел искаше да надскача националните правителства и да комуникира с регионите и това е официалната доктрина на ЕС. Неговата философия е част от разпада. В същото време националните държави няма да позволят разпадът да се случи, нито пък регионите ще спрат тенденцията на отцепване, защото вече имат самочувствие, пари, използват езика си в максимална степен. Местните езици са проводници на национализма".
Местните култури бяха поощрени от същия ЕС и затова той не знае какво да прави. В няколко държави вече се появяват статии, които питат защо Брюксел не подкрепя каталунците, след като настояват за развитие на регионите и за защита на човешките права, каза още анализаторът.
Той е категоричен, че сме свидетели на криза след криза в ЕС и основен виновник е Брюксел. Те отслабваха националните правителства, за да няма национализъм и да се избегнат войните. След като е разрешена автономията местните започват да се обръщат към корените си. През езика на отделните общности започва идеята за отделяне и самоопределяне. ЕС е на двете страни на проблема. Той преодоля гръцката, дълговата, мигрантската, украинската криза, но кризите стават все повече и е ясно, че Брюксел няма идея какво да прави. Нужна е или реформа, или ЕС ще преживея имплозия отвътре и то заради самия себе си.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..