Над половин милиард са парите за образование за следващата година.
Проблем е, че всички усилия се хвърлят в областта на училищното образование. Говорим, че учителите ще получават повече, говорим за закон, който влезе в сила, дискутират се нови учебни програми. Да приемем теоретично, че тази система в края на 12-ти клас ражда гении. И всичко наистина е отишло само за качество. Изведнъж тези гении в 12-ти клас попадат във висшето ни образование, което е какво? Или пък отиват в професионалното, което е пък на дъното, по-ниско не може да падне. Има оправдание за финансово преструктуриране единствено, когато се бутат едновременно трите системи – на училищното, професионалното и висшето образование. Иначе няма да се получи онова, което ние искаме. Ние искаме не просто по-качествено образование. Искаме качествено и необходимо образование, но не само за хората, но и за цялото общество, за индустрията, за отделните сегменти на обществения живот. Тогава има смисъл. Всичко друго е половинчато. Не може на калпак да се увеличават заплатите на хора, които очевидно си вършат работата по различен начин. Това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Тодор Танев.
За диспропорцията в образованието
Диспропорцията на доходите в образованието е очевидна. Хайде да даваме тогава пари на диспропорцията – като няма няма друго какво да правим, като можем само да се хвалим, че ще се покачват заплатите само на една група от хора. Между другото - това е цяла армия от 90 и повече хиляди колеги, учители, които заслужават и в крайна сметка те имат обществена тежест там, където са, т. е. правят добро от политическа гледна точка, от партийна гледна точка. Който и да е университет не може да донесе никакви политически сериозни облаги, коментира професор Танев.
Според него не може повече образованието да произвежда униформен продукт. 21 век изисква гъвкавост - всеки да може да намира своята ниша в образователната система. Всичко останало, тази униформеност, е стара песен на нов глас и то в една от трите възможни области, допълни още професор Танев.
Цялото интервю с професор Тодор Танев можете да чуете в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..