Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диспропорцията на доходите в образованието е очевидна

Тодор Танев
Снимка: БТА

Над половин милиард са парите за образование за следващата година.

От план-сметката става ясно, че образованието ще получи допълнителни 490 млн. лв. спрямо планираното за 2017 година. Допълнително пари се отделят и за ново увеличение на учителските заплати. Обвързва ли се качеството с парите – интервю с професор Тодор Танев, преподавател в СУ „Климент Охридски“ и бивш образователен министър.

Проблем е, че всички усилия се хвърлят в областта на училищното образование. Говорим, че учителите ще получават повече, говорим за закон, който влезе в сила, дискутират се нови учебни програми. Да приемем теоретично, че тази система в края на 12-ти клас ражда гении. И всичко наистина е отишло само за качество. Изведнъж тези гении в 12-ти клас попадат във висшето ни образование, което е какво? Или пък отиват в професионалното, което е пък на дъното, по-ниско не може да падне. Има оправдание за финансово преструктуриране единствено, когато се бутат едновременно трите системи – на училищното, професионалното и висшето образование. Иначе няма да се получи онова, което ние искаме. Ние искаме не просто по-качествено образование. Искаме качествено и необходимо образование, но не само за хората, но и за цялото общество, за индустрията, за отделните сегменти на обществения живот. Тогава има смисъл. Всичко друго е половинчато. Не може на калпак да се увеличават заплатите на хора, които очевидно си вършат работата по различен начин. Това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Тодор Танев.

За диспропорцията в образованието

Диспропорцията на доходите в образованието е очевидна. Хайде да даваме тогава пари на диспропорцията – като няма няма друго какво да правим, като можем само да се хвалим, че ще се покачват заплатите само на една група от хора. Между другото - това е цяла армия от 90 и повече хиляди колеги, учители, които заслужават и в крайна сметка те имат обществена тежест там, където са, т. е. правят добро от политическа гледна точка, от партийна гледна точка. Който и да е университет не може да донесе никакви политически сериозни облаги, коментира професор Танев.

Според него не може повече образованието да произвежда униформен продукт. 21 век изисква гъвкавост - всеки да може да намира своята ниша в образователната система. Всичко останало, тази униформеност, е стара песен на нов глас и то в една от трите възможни области, допълни още професор Танев.

Цялото интервю с професор Тодор Танев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пенсионерите може би ще платят цената за влизане в еврозоната

Пенсионерите ще трябва да платят цената за влизане в еврозоната, ако не бъдат направени промени в закона за държавния бюджет за 2025 г. между двете четения. Това коментира икономистът Стоян Панчев, визирайки начина на определяне на ръста на пенсиите за настоящата година.   Вместо да бъде използвано швейцарското правило, ръстът ще се..

публикувано на 19.02.25 в 10:43
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32