Над половин милиард са парите за образование за следващата година.
Проблем е, че всички усилия се хвърлят в областта на училищното образование. Говорим, че учителите ще получават повече, говорим за закон, който влезе в сила, дискутират се нови учебни програми. Да приемем теоретично, че тази система в края на 12-ти клас ражда гении. И всичко наистина е отишло само за качество. Изведнъж тези гении в 12-ти клас попадат във висшето ни образование, което е какво? Или пък отиват в професионалното, което е пък на дъното, по-ниско не може да падне. Има оправдание за финансово преструктуриране единствено, когато се бутат едновременно трите системи – на училищното, професионалното и висшето образование. Иначе няма да се получи онова, което ние искаме. Ние искаме не просто по-качествено образование. Искаме качествено и необходимо образование, но не само за хората, но и за цялото общество, за индустрията, за отделните сегменти на обществения живот. Тогава има смисъл. Всичко друго е половинчато. Не може на калпак да се увеличават заплатите на хора, които очевидно си вършат работата по различен начин. Това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Тодор Танев.
За диспропорцията в образованието
Диспропорцията на доходите в образованието е очевидна. Хайде да даваме тогава пари на диспропорцията – като няма няма друго какво да правим, като можем само да се хвалим, че ще се покачват заплатите само на една група от хора. Между другото - това е цяла армия от 90 и повече хиляди колеги, учители, които заслужават и в крайна сметка те имат обществена тежест там, където са, т. е. правят добро от политическа гледна точка, от партийна гледна точка. Който и да е университет не може да донесе никакви политически сериозни облаги, коментира професор Танев.
Според него не може повече образованието да произвежда униформен продукт. 21 век изисква гъвкавост - всеки да може да намира своята ниша в образователната система. Всичко останало, тази униформеност, е стара песен на нов глас и то в една от трите възможни области, допълни още професор Танев.
Цялото интервю с професор Тодор Танев можете да чуете в звуковия файл.
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..