Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събитията в Каталуния са пореден епизод от развитието на света

Карлес Пучдемон е в Белгия не защото тя е "сърцето на Европа", а защото е една от най-либералните държави по отношение на сепаратизма на Стария континент. 

Една трета от каталунците имат право да искат независимост; една трета имат право да искат да останат в Испания; испанското правителство има право да не им дава да се отцепят; ЕС пък има право да не допуска прецеденти. В крайна сметка това е част от плурализма, заяви геополитическият анализатор доц. Марин Русев в интервю за Радио Пловдив. 

Той подчерта, че това е един от поредните епизоди от развитието на света и не трябва да се търсят кой знае какви странности и драми в поведението на демократична Европа, макар да сме свидетели на коренно различно поведение към Косово например, преди години.

Европа се развива и това е един изблик на демокрация, друг е въпросът дали е изгодно за едни или други държави, смята геополитическият анализатор. 

Западна Европа проля много кръв през годините - нека не забравяме примерите на баските в Испания и на ирландците, затова смятам, че Старият континент се е поучил от опита си, за да допусне тези събития да станат кървави. До една година всички тези драматични събития ще отшумяват, заяви Марин Русев. 

Изборите ще отрезвят и най-популисткия лидер, за да не се стига до крайности. Дори в самата Каталуния не всички са съгласни да се гмурнат в неизвестното. Да не забравяме и примера на Брекзит - една година след избора енергията намаля, а отрезвяването е факт, посочи анализаторът.

Марин Русев припомни, че масово компании напускат Каталуния, безработицата расте, а хората, които са подкрепили референдума за независимост, вече си дават сметка какво означава той, когато се приберат вкъщи и започнат да смятат семейния бюджет. 

Смятам, че хората ще изберат по-добър лидер на изборите през декември, който да продължи идеята по по-добър начин, заяви още доц. Марин Русев. 

Цялото интервю с геополитическия анализатор доц. Марин Русев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56