Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Корупционното поведение у нас е норма

Вотът на недоверие има чисто символен характер, защото той не може да събере необходимата парламентарна подкрепа, за да мине.  БСП го използват единствено като инструмент за публична кампания и мобилизиране на някакви маси от избиратели при едни  евентуални бъдещи избори. Самото им поведение не бих казал, че е безотговорно, стига да е в рамките на закона, всяко едно действие в рамките на демократичната  държава и при спазване на демократичните процедури може само да допринесе за демокрацията, а не да я увреди, заяви политологът Стойчо Стойчев. 

 Що се отнася до ДПС, зад тази претенция за демонтаж на националистите от  властта ясно личи курсът на Ахмед Доган, който той винаги е подчертавал за ДПС, че смисълът на тази партия е тя да бъде  в централната власт, т.е. в управляващото мнозинство. Демонтажът на националистите ДПС  го виждат  като това, те да ги да заменят в една управляваща коалиция. Това е заявка за коалиция с ГЕРБ, с които ДПС всъщност искат да управляват, заяви политологът Стойчо  Стойчев.

По думите му, никога не е нито твърде рано, нито твърде късно, за да се направи вот на недоверие за корупцията в държава като България. Ясно е, че този проблем е много значим, но той не е нито от вчера, нито от днес и вот на недоверие би могъл да се иска и за правителството на Сергей Станишев и  - на Сакскобургготски. Аргументът на ГЕРБ е, че той е поискан непосредствено преди председателството на Европейския съвет и това било голямата безотговорност. Това не е така, защото председателството не зависи от вота на недоверие. Дори и да мине този вот, нашето председателство няма да е застрашено, защото си има механизми, предвидени в Конституцията на България, които да компенсират това. Както заявката за вота на недоверие, така и от друга страна - истерията от страна на ГЕРБ, че това ще компрометира председателството ни, са еднакво несъстоятелни.

Към момента няма как да има друга опозиция в парламента към момента, освен БСП. Смисълът на ДПС, както Ахмед Доган го заяви още през 2009 г. в Сатовча, е да участват в централната власт и да бъдат част от управлението. Те не искат да бъдат опозиция, ДПС се чувства комфортно единствено,  когато е на власт.  Те абсолютно винаги са атакували  патриотите и тяхното участие във властта, но в момента го правят малко по-видимо. А „Воля“  няма как да бъде опозиция. Тази партия има интерес в момента Парламентът да изкара пълния си мандат, защото при едни предсрочни избори тя ще остане извън него. Малките популистки партии, които успяват да си проправят път и да влязат в Парламента, след това винаги крепят мнозинството, независимо дали участват в него или – не.

Стойчев заяви още, че корупцията не е само механизъм, по който политическите елити управляват държавата. Тя е механизъм, по който българското общество като цяло управлява публичните  дела. Корупцията е на всяко едно ниво и корупционното поведение е норма не само у политиците, а и у гражданите, които използват неформални връзки и  размяна на услуги, за да получават едно или друго нещо – място в детска градина, в добро училище, през болниците, КАТ, полицията и т.н.

Българите са свикнали на това корупционно поведение и то не е само наследство от комунизма и турското робство, за нас то не е дивиантно поведение, а норма. Затова борбата с корупцията винаги е била фасада за пред ЕС. Държавите-членки настояват България да се реформира, защото сме влезли в техния клуб и се очаква да имаме и ние такива обществени отношения, каквито те имат в техните държави. У нас те не са същите и затова идва натискът отвън. И понеже няма как с институции да създавате несъществуващи обществени отношения, оттам идва съпротивата не на българските правителства, а на българското общество спрямо борбата с корупцията, подчерта Стойчев.  

Повече чуйте от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20

Форум "Световно образование" идва в Пловдив на 6 октомври

Близо 8% от завършващите средно образование продължават обучение в чужбина, това сочат данните тази година.  Какво ново и къде на образователната карта на ЕС се появяват скрити възможности, говорим с  Николай Христанов , от "Интеграл", те са инициаторите на форум "Световно образование" - есен 2024. На 6 октомври изложението ще бъде в Пловдив и ще..

публикувано на 02.10.24 в 10:39