С уникалната по рода си „Шивашка работилница“ искаме да покажем един работещ модел на социално предприятие, в което дуалното обучение е от съществено значение. Това каза председателят на УС на фондация „Национален алианс за работа с доброволци“ Ренета Венева. Тя очаква подкрепа от МОН и МТСП за приемането на Закон за социалните предприятия.
Той се пише за пореден път под формата на Закон за социалната икономика, но от НАРД смятат, че социалнато предприятие се нуждае от изричен регламент. Заместник- министърът на образованието и накута Деница Сачева подчерта, че този закон се работи в МТСП, но според нея има нужда от нормативно регламентиране, защото това е бъдещето. Социалното предприемачество в сферата на услугите се насърчава особено много, защото се дава възможност на хората, които не са достатъчно конкурeнтоспособни да работят и да са активни на пазара на труда, допълни още зам-министърът.
В рамките на ЕС над 10 млн. души работят в социалната сфера, и това предстои и у нас да се въведе в по-голямо покритие. Проекти като този от Пловдив със сигурност трябва да се мултиплицират в цялата страна, смята Сачева. По думите и този проект комбинира успешно ограмотяване и придобиване на квалификация са изключително важни за страната.
В Пловдив зам.- министърът на образованието Деница Сачева връчи дипломите за професионална квалификация на успешно положилите изпит 30 жени в уникалното по рода си социалното предприятие „Шивашка работилница”. Целта е хора с нисък социален статус и от уязвими групи да получат шанс за обучение и реализация на трудовия пазар чрез придобиване на социално-трудови и професионални умения по шивачество.
По темата, която наблюдава като ресор в МОН заместник-министър Деница Сачева, каза че по програмата за връщане на децата в училище вече са идентифицирани адресите на над 170 000 деца от цялата страна, като 82 % от тях са в чужбина. Върнати са в училище около 17 000 деца, съобщи още Сачева.
По думите й работата е затруднена, но особено важен е механизмът, по който да се проследи дали децата извън България са обхванати в образователната система. Това ще бъде една от следващите ни големи задачи, защото това е проблем и на европейско ниво, където няма такава система. В рамките на нашето европредседателство ще стартира и европейски механизъм за това дали децата ходят на училище и в коя държава, заключи Сачева.
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..
Общинският съвет на Пловдив се увеличава с още една група, от загърбилите своите партии общински съветници. Николай Гюров, Димитър Арнаудов и Илия Гатев напуснаха ПП, ИТН и БСП, обединяват се под името "Независими за Пловдив" и регистрират сдружение. За целите на подобни ад хок сформирования говорим в програма "Точно днес" с журналиста Любомир..