Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вот на недоверие без обявени причини е несериозно

| обновено на 06.11.17 в 15:58

Внасянето на вот на недоверие сега, без БСП да обясни защо го внасят, е несериозно. Не може първо да внасят вот на недоверие, а после да умуват причините, коментира в интервю за Радио Пловдив политологът и журналист Емил Кошлуков. 

Явно целта е да се кондолидира опозицията, защото към момента партията на Марешки "Воля", БСП и ДПС не показват никакви общи точки в нито една сфера. Явно желанието на БСП е да видят дали имат определени сходни виждания, защото е ясно, че аритметически няма как да мине вотът. В крайна сметка той се внася не за да мине, а за да се демонстрира някаква политика, но тя липсва и на трите партии, смята политологът.

До момента БСП не е казала каква е нейната политика в областите здравеопазване, сигурност, корупция, а политики в тези направления има заложени и са видни в бюджета, който ще разглежда Народното събрание. Когато казваш, че имаш алтернатива по дадени теми, но не посочваш нищо конкретно, това е заяждане и показва слабост и несериозност, коментира Емил Кошлуков. 

Според него премиерът Борисов е прав, че времето на вота на недоверие е избрано неслучайно - когато предстои важното председателство на страната ни на Съвета на ЕС. Явно това е търсен ефект - да ни гледат всички в Европа, а и извън нея. Но няма реален дебат по темата, което означава слабост на опозицията, смята политологът.

По повод изказването на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, че започва "демонтаж на коалицията с националистическите партии", Кошлуков коментира, че целта е да се дисциплинират някои патриоти, които "са отскоро във властта и още нямат рефлекса какво и как да говорят". Това изказване е "червена лампа" да започнат да правят политика, а не шоу, но няма да доведе до нищо съществено. Целта е и борба с езика на омразата, демонстриран от някои патриоти, допълни Кошлуков.

Каквито и да са фактите около първата оставка в кабинета "Борисов 3" - на здравния министър проф. Николай Петров, в обществото остават фактите, че той е "дал" обществена поръчка на зет си за 1,5 млн.лв. Прави чест на министъра, че веднага си подаде оставката, без условия. Това ще действа отрезвяващо на всички останали членове на кабинета, убеден е Кошлуков.

Той приветства идеята новият здравен министър да бъде финансист, човек извън системата, за да има куража "да разсече този гордиев възел" на монопола на Здравната каса за 3 милиарда лева. Досега никой лекар не го направи, въпреки заявените реформи, затова трябва външен човек, който да не е подвластен на акулите в системата. Трябва свободен пазар в сферата на здравеопазването, тогава той ще се саморегулира, както това прави например свободният пазар на автомобилните застраховки, посочи Емил Кошлуков. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21