Българите ядем месо с антибиотици, а фермерите тъпчат животните с лекарства "за всеки случай". Такива изводи внушава седмият годишен доклад на Европейската агенция по лекарствата, който анализира продажбата на антибиотици за животни в 30 европейски държави през 2015 г.
Срещу методиката, от която се правят погрешни заключения, възрази д-р Диляна Попова от Асоциацията на месопреработвателите. Според нея търговията с лекарства не означава обезателно, че те се прилагат във фермите. България е износител на антибиотици за животни, обясни д-р Попова.
В интервюто тя подробно описа системата за контрол, която се прави на входа на кланниците и след това преди обработка на месото. Процедурите в светлата част на бизнеса са строги и се изпълняват, декларира експертът, но заяви, че в сивия сектор са възможни и пропуски.
Допълнителен аргумент в защита на българските производители и преработватели на месо е направеното в доклада сравнение между практиките в държави от различни региони. Според д-р Попова обяснимо е северните страни като Исландия, Норвегия и Швеция, в които и климатът е различен, отглежданите животни са по- малко и които имат различни предизвикателство да са "отличници" за разлика от страните в дъното на таблицата като Кипър, Испания и Италия. На юг съществуват обективни причини за по- голямо потребление на лекарства.
Информацията за качеството на българските храни е необходима на потребителите, не нерядко тя се манипулира и това не помага нито на хората, които потребяват, нито на бизнеса. В този случай има доза манипулация, коментира д-р Диляна Попова.
Българското месо е добро и не е опасно за здравето на хората, заключи тя, цитирайки и БАБХ, откъдето опровергаха шокиращите данни.
Цялото интервю с д-р Попова е в аудио файла.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..