Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мораториумът върху лекарствата е удар върху пациентите

Снимка: БГНЕС

Д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването, заяви в интервю за Радио Пловдив, че приетия от надзорния съвет на здравната каса мораториум за въвеждането на нови лекарства и разкриването на нови клиники през 2018 година, ще бъде не  само удар по пациентите, но и по лекарите, а основната му цел да икономиса пари за здраве няма да бъде постигната.  

От Федерация "Български пациентски форум" и Сдружението на частните болници призоваха забраната да не се гласува от народните представители.

По думите на д-р Кацаров това няма спести средства на касата, а напротив може да доведе и до по-големи разходи.

 Ако се приеме забрана да влизат нови лекарства и то в дългосрочен план, това означава, че няма да влизат и  нови методи на лечение. Всяко едно лекарство, което сега се използва преди години е било ново лекарство. Да спираш развитието на медицина е неправилно и е в ущърб на пациента, категоричен е д-р Кацаров.

Той допълни, че ако у нас се приеме мораториума, то в другите европейски държави ще продължат да влизат новите медикаменти. Българските  пациенти по силата на правилата за координация на системите за социална сигурност имат право да поискат да бъдат лекувани в другите европейски държави с тези нови лекарства и методи и нашата Здравна каса не може да откаже, защото това вече не зависи от вътрешните ни правила, а от правилата на целия ЕС. 

Ние ще платим същото лечение, но 5 пъти по-скъпо и то ще бъде проведено в европейски болници и в лечебни заведения от ЕС, каза още д-р Стойчо Кацаров.

Според него не са верни твърденията, че болниците в България са много.

 Ако се изключат специализираните клиники, санаториумите, които са около 100 . Болниците в страната стават  около 300, а не 400 както твърдят някои измислени експерти. Броят на разкритите легла в България е малко над средния брой в ЕС. Но не е  това проблема. Въпросът е дали нашите пациенти имат достъп до качествено лечение, допълни д-р Кацаров

Големият проблем  е и в това, че НЗОК разпределя парите като бюджет и дава лимит на всяко лечебно заведение. Той е категоричен, че здравната каса не трябва да дава издръжка на болницата, а да плаща лечението на болния

Имаш болни-имаш пари, нямаш болни-довиждане, фалираш, подчерта д-р Кацаров.

По думите му не са верни и твърденията, че има голям брой здравно неосигурени пациенти, които се лекуват в болниците и така акумулират задълженията, предимно на държавните структури. 

При 2 милиона хоспитализации, са лекувани в болниците само 6 хиляди   неосигурени. 

Според него няма никакво значение къкъв ще е новият здравен министър -лекар или икономист.

Това е политическа длъжност. Не е нужно да е добър експерт. Здравният министър трябва да е добър политик - да има сърце и ухо за проблемите на хората.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30