Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Високият осигурителен праг за фермерите води до фалити

Решението на Народното събрание да увеличи от 300 на 480 лв. осигурителният праг за земеделските производители ще доведе до отказ от регистрация и социално напрежение, заяви в интервю за Радио Пловдив Мъгърдич Хулиян, председател на Националното сдружение на малките семейни фирми и преработватели. 

Промените отново бяха направени без предварителни консултации със засегнатите страни и идват в много деликатен за нас момент, когато се договарят директните плащания по линия на ЕС. 
Увеличаването на осигурителната тежест ще лиши голяма част от земеделските производители от европейски субсидии. Те се отпускат само за регистрирани производители, а така не малка част от малките производители ще предпочетат да не се регистрират, смята Хулиян.

Повишаването на осигурителната тежест ще засили и без това тежките процеси на обезлюдяване на селските райони и много хора ще предпочетат да бъдат безработни, вместо да обработват земя и да произвеждат храни, добави още Мъгърдич Хулиян.

Промяната ще засегне около 200 000 малки земеделски стопанства, които представляват около 80 % от стопанствата в страната. Нека не забравяме, че около 90 % от европейските субсидии отиват в останалите големи стопанства, а не в малките, припомни председателят на сдружението. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от  германците вече си..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37