Европейският мониторинг върху България остава, тъй като страната не е постигнала достатъчен напредък в реформите на правосъдието и вътрешните работи.
Всеки може да вижда в този доклад каквото иска, каквото търси и каквото му изнася да говори. Но има факти в този доклад. Безспорен е факта, че за първи Европейския съюз ще се председателства от държава, която е под особенно наблюдение и за която действа този механизъм за мониторинг. Това е все едно заподозрян в престъпление, който е проследяван с модерните чипове или гривни, да председателства съдебния състав гледащ делото. Факта, че тона не беше смекчен - въпреки председателството на България, не беше взето решение за отпадане на този мониторинг, е красноречив, че няма съществен напредък и политическа воля за справяне с големите проблеми – корупция и съдебна система. Каквито и закони да правим, когато те се прилагат със зла умисъл, от зависими и корумпирани съдии и прокурори, няма как системата да се подобри. Има едно правило – няма лоши закони, има лоши съди, коментира адвокат Михаил Екимджиев.
Той е категоричен, че ако не се случи същностната съдебна реформа, която да доведе до назначаването на честни и ерудираните съдии на ключови места в съдебната система, тя няма да се подобри съществено.
Адвокат Екимджиев е категоричен, че реални шансове за еволюционно развитие в тази насока няма. Ако следващата година този механизъм за наблюдение отпадне, това ще се случи заради умора да ни наблюдават повече от 10 години, смята Михаил Екимджиев.
За идеята на управляващите да се промени Конституцията във връзка с приватизационните сделки на рехода
Това е един зле скалъпен пиар, една пушилка. Посланието е – не ни гледайте далаверите и шуробаджанащината, а нека видим как политическите ни опоненти са ви крали преди 20-25 години. Ако се приеме това безумие, защото някои политически примати се опитват да се изказват за неща, които очевидно не разбират, това тотално би торпилирало държавността, коментира Екимджиев.
Цялото интервю с адвокат Михаил Екимджиев можете да чуете в звуковия файл.
Пенсионерите ще трябва да платят цената за влизане в еврозоната, ако не бъдат направени промени в закона за държавния бюджет за 2025 г. между двете четения. Това коментира икономистът Стоян Панчев, визирайки начина на определяне на ръста на пенсиите за настоящата година. Вместо да бъде използвано швейцарското правило, той ще се изчислява..
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..