Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главчев допусна груба грешка и трябваше да подаде оставка

След оставката на Димитър Главчев като председател на НС рухва митът, че ГЕРБ не може да носи отговорност, както и че води страната към режим, коментира в интервю за Радио Пловдив Георги Харизанов от Института за дясна политика.

Той определи Димитър Главчев като един от най-интелигентните политици, като добави, че именно затова е осъзнал грешката си и е подал оставка. Затова съм скептичен към съмненията, че Главчев се е оттеглил под натиск.

Г-жа Нинова не наруши парламентарния правилник, тя не използва нито обидни квалификации и думи, това трябва да се признае. Парламентаризмът изискваше да й се отговори със слово от парламентарната трибуна, а не да и се отнеме думата, аргументира се Харизанов.

Той добави, че за България предстоят важни моменти като председател на Съвета на ЕС и не е възможно към това отговорно политическо събитие да се върви с разделен и воюващ парламент. Ако не беше поправена тази грешка, то можеше тя да има неприятни последици за страната ни и то не само в България, каза анализаторът.

ГЕРБ е доказала с годините, че работи за държавата. От ГЕРБ си тръгват само хора, които правят грешки. Тук се крие разликата в стандартите и отношението на партията към тези казуси, както и във виждането за политика. Нещо, което при социалистите не е така, коментира Георги Харизанов.

Според него БСП е изгубила като цяло след оставката на Димитър Главчев. С този акт от негова страна става още по-ясно, че не Корнелия Нинова взема решенията в своята партия. Т.е. тя продължава да търпи хора като Манол Генов и Георги Стоилов в парламента.

Георги Харизанов определи новият председател на Парламента Цвета Караянчева като един от бойците в ГЕРБ, но също така и като човек, който е здраво стъпил на земята, близо до хората, които са я избрали. В този смисъл тя ще е успешен председател на парламента, прогнозира той.

Георги Харизанов коментира и политическата активност, свързана с идеята за промяна на конституцията за търсене на отговорност за приватизационни сделки, както и  закона за КТБ. Той определи тази активност като параван за настоящите сериозни проблеми и предизвикателства пред политиците и добави, че опитът да се преразглежда историята няма да доведе до нищо сериозно. 

По-важно е да видим как ще се справим с бъдещето – с маргинализацията на цели региони в България, с хората, които не работят и не си търсят работа. За съжаление, вместо да се работи по тези големи и остри проблеми на настоящето, политиците хвърлят много усилия в погрешна посока, категоричен беше Георги Харизанов от Института за дясна политика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47