Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АЕЦ "Белене" е неосъществим изгодно за България

Проектът АЕЦ "Белене" бе поставен отново на дневен ред, след като екип на БАН представи анализ за това, дали има икономическа полза да бъде построена централата. Според експерта Красен Станчев Икономическият институт на БАН прави необосновани прогнози.
Има три лъжи - че потреблението на електроенергия в България след 2020 г. ще се увеличава. Това не съответства на никакви прогнози и стандарти за такива прогнози. Второто съмнително, да не кажа подвеждащо общественото мнение е, че цената на инвестицията е относително ниска. И третата е, че цената на произвежданата електрическа енергия от новата централа ще е относително висока.

По думите на Станчев като се намали цената на инвестицията с 40% и се увеличи цената на продаваната енергия с 50%, сметката "ще се върже". Запитан възможен ли е "Британския вариант", където държавата дълго време субсидира произведеното електричество, експертът каза, че няма да излезе по-евтино. Той цитира три анализа, според които цената на АЕЦ "Белене" ще е около 28 милиарда евро., т.е. наполовина на БВП за т.г. Проектът е неосъществим. След това многократно спиране и замразяване  от 1981 година насам, няма да се намери инвеститор, който да даде необходимите средства.

За варианта купените мощности да бъдат монтирани на АЕЦ "Козлодуй" Красен Станчев посочи, че трябва първо да се каже дали ни е нужен нов реактор - трябва да се докаже, че е необходим. Анализи на БАН показват, че до 2035 година не е нужно строителство на нови мощности, независимо от състоянието на инсталираните.
Цялото интервю с Красен Станчев чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56