Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инвеститорският интерес към Пловдив расте

Бизнесът и властта на  кръгла маса  в Пловдив с позициите и с въпросите си, свързани с възможностите на европредседателството да привлече инвестиции. Каква територия могат да трасират за икономическата среда публично-частните партньорства за изграждане на индустриални зони и на инфраструктурата свързана  с тях  и още -  какви възможности за инвеститорите разкрива Българското председателство на Европейския Съвет? По темата ще разговаряме с инж.  Пламен Панчев –съуправител на „Тракия икономическа зона“. 

Пламен Панчев: Точно днес, в Пловдив, на 22 ноември, целта на събитието е широката общественост и по-конкретно инвеститорите,  да бъдат информирани за възможностите и общата полза от българското председателство на Съвета на Европейския съюз.  Ще бъде поставен акцент върху необходимостта от изграждане на единна европейска стратегия за развитие на индустрията, както и ще бъде разгледана връзката между инвестиции и иновации. Хубаво е, че интересът към днешното събитие е доста голям и от инвеститорите, ще имаме представители и на неправителствения сектор, ще имаме представители и на общините и по този начин ще имаме широк кръг въпроси и предложения, които да бъдат обобщени и от Тракия – икономическа зона, и от "Тракия тех" и с помощта на Българската агенция за инвестиции някои от тези предложения и проблеми да бъдат  решени. Това са очакваните резултати от нас – как по-успешно да изграждаме инфраструктурата, как да направим още по-добра връзката производител – доставчик и да покажем на страните от ЕС, че условията в България и условията в Тракия – икономическа зона за инвестиции са такива, че те да дойдат и да направят своите инвестиции при нас.

Едно такова събитие като днешното се надяваме да подобри информационната среда и да убеди още повече инвеститори и не случайно, пак ще се върна на тази връзка производител – доставчик, и ако в момента имаме повече от 20 световноизвестни лидери в своите производства, които са в зоната, нашата амбиция е  да осигурим, да помогнем да работят много български и представители на европейски държави, които инвестираха тук, които да могат да работят за тях, с тях и тази връзка производител – доставчик да се подобри.

Форматът за срещата е много удобен, тъй като  обединява и неправителствения сектор. Обединява и инвеститорите, обединява и съществуващия вече при нас не слаб български бизнес, който има нужда от такива събития, в които да потърсим тази връзка, за да се видят възможностите. Естествено, тук ще бъдат повдигнати и проблемите с образованието и квалификацията – ще бъде представена една нова възможност с образователния център, който се надяваме през следващата година да заработи вътре в Индустриална зона – Раковски.

Инвеститорският интерес към Пловдив специално ще бъде повишен и като пример как реализираме ние нашата политика в тази единна стратегия ще кажа - от четири години Тракия – икономическа зона като клъстър работи с немския научен институт „Фран Хофер” и в момента заедно с тях подготвяме проект за кръгова икономика. Пловдив и Тракия – Икономическа зона са включени заедно с още три европейски града, тъй като се очаква проектът за кръгова икономика да бъде подпомогнат по Хоризонт-20 и това е на практика реализирането на една обща стратегия. Това е това, което се прави в Германия, това, което се прави в Испания, това, което се прави в Италия и това, което се прави в България да бъде подчинено на едни и същи принципи, да води до едни и същи резултати и естествено да подобрява начина на живот в България.

Тракия – икономическа зона се справя с осигуряването на необходимата работна ръка. Затова са и многото усилия, които заедно с инвеститорите, заедно с държавата се опитваме, все още не сме намерили най-верния път при реализирането на такива проекти, които да подпомогнат квалификацията и образованието, но много се направи вече в Пловдив, в Марица, в Раковски и в Куклен в тази област, в Асеновград. Това обвързване между професионалното образование и бизнеса, между висшето образование в лицето на университетите в региона и фирмите вече започна да се реализира и колкото повече подобрим тези взаимоотношения, ние ще имаме тази подготвена и квалифицирана работна ръка за индустрията, която добре се развива при нас. 

Като цяло профилът на компаниите не мога да кажа, че се променя. В момента започваме едно сериозно изследване с помощта на бизнеса. То дойде и като инициатива на фирмите от необходимостта на работна ръка, заедно с община Пловдив ще бъде проведено и  ще се изяснят профилите на необходимата работна ръка за продължаване на инвестирането, за задържането на тези инвеститори  тук и се надяваме, имайки резултатите от проучването, да имаме едни цифри и един още по-добър диалог с образователната система, за да може тя да подготви тези кадри. Хубавото е, че този път инициативата дойде директно от бизнеса. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52