Изложбата „Монетно златно съкровище от Карлово“ ще бъде представена в Регионалния археологически музей в Пловдив.
Тя ще бъде експонирана в реставрираната витрина - сейф, произведена през 1950 година по повод откриването на Панагюрското съкровище.
На събитието, посветено на 135-та годишнина от основаването на археологическия музей, ще присъстват заместник-министърът на културата Амелия Гешева, кметът на Пловдив Иван Тотев, представители на общинската управа.
Витрината, в която ще бъде експонирано съкровището, е част от историята на музея. Произведена е през 1950 г, само година след откриването на Панагюрското съкровище, от българското предприятие „Сашо Кофарджиев“, което е било специализирано в производството на медни кантари и теглилки, подчерта директорът на музея Костадин Кисьов.
По думите му, подобна витрина е била произведена специално и за Трънското златно съкровище, намиращо се в Националния археологически институт. Тя обаче е унищожена в миналото и затова витрината в Пловдивския музей остава уникална. Уникалността на витрината, която се е превърнала вече в експонат, се състои в това, че има две части.
Едната от тях представлява каса, която със специална ръчка по механичен начин прибира експозиционната секция и се заключва със специални ръчно изработени устройства и ключове. Така се опазва на 100% всичко, което е заключено в нея.
Самата изработка на витрината е също уникална, защото всичко е произведено на стругове от масивна стомана, на практика тя е вечен двигател, който се задвижва ръчно. Реставрацията на касата-сейф бе извършена за година и половина и в нея ще се излагат уникални неща или такива, които са свързани с програми за атракции на деца и посетители. Самият посетител ще може ръчно да отключи витрината и да повдигне касата с ръчката, за да види какво е изложено вътре.
Това, което предстои да бъде експонирано от днес във витрината и ще остане до края на март 2018-та г., е едно монетно съкровище, открито в Карлово по време на строителството на сегашната сграда на Общината. Състои се от 850 монети от които две трети - златни и са от началото на 19 в. Монетите са от различни държави и са идеално запазени, подчерта още доц. Кисьов.
Чуйте звуковия файл:
Днес ще се проведе втори тур на частичните местни избори за кмет на село Драгор, община Пазарджик. Както и при първия етап, екипи на районното управление и областната дирекция на МВР в Пазарджик ще се грижат и следят за нормалното протичане на изборния ден в населеното място. До избора се стигна след кончината на Георги Цонев, който..
Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград. Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година. В категорията „червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „бяло вино и розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..
Думата „ заговезни “ произлиза от старобългарското „заговявам“, което означава „отказвам се от месото“. Това е свързано с традицията да се постигне духовна подготовка преди започването на Великденските пости. Месни Заговезни е празник, който отбелязва последния ден, в който е позволено да се консумира месо преди Великден. През 2025 година Месни..
Пет села от община „Родопи“ ще отбележат големия християнски празник Месни заговезни с кукерски танци и обичаи. Кукери ще скачат в Дедево, Бойково, Лилково, Ситово и Браниполе. Маскарадното настроение завладя вчера Дедево, а днес – Бойково, Ситово, Лилково и Браниполе. Кукерското шествие ще тръгне в 9.00 ч. от площада в Бойково и ще..
Жълт код за ниски температури издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 10 области в Североизточна България. Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. Предимно значителна облачност ще има над западните райони, но само на отделни места е възможно да превали слаб сняг. Преди обяд..