Изложбата „Монетно златно съкровище от Карлово“ ще бъде представена в Регионалния археологически музей в Пловдив.
Тя ще бъде експонирана в реставрираната витрина - сейф, произведена през 1950 година по повод откриването на Панагюрското съкровище.
На събитието, посветено на 135-та годишнина от основаването на археологическия музей, ще присъстват заместник-министърът на културата Амелия Гешева, кметът на Пловдив Иван Тотев, представители на общинската управа.
Витрината, в която ще бъде експонирано съкровището, е част от историята на музея. Произведена е през 1950 г, само година след откриването на Панагюрското съкровище, от българското предприятие „Сашо Кофарджиев“, което е било специализирано в производството на медни кантари и теглилки, подчерта директорът на музея Костадин Кисьов.
По думите му, подобна витрина е била произведена специално и за Трънското златно съкровище, намиращо се в Националния археологически институт. Тя обаче е унищожена в миналото и затова витрината в Пловдивския музей остава уникална. Уникалността на витрината, която се е превърнала вече в експонат, се състои в това, че има две части.
Едната от тях представлява каса, която със специална ръчка по механичен начин прибира експозиционната секция и се заключва със специални ръчно изработени устройства и ключове. Така се опазва на 100% всичко, което е заключено в нея.
Самата изработка на витрината е също уникална, защото всичко е произведено на стругове от масивна стомана, на практика тя е вечен двигател, който се задвижва ръчно. Реставрацията на касата-сейф бе извършена за година и половина и в нея ще се излагат уникални неща или такива, които са свързани с програми за атракции на деца и посетители. Самият посетител ще може ръчно да отключи витрината и да повдигне касата с ръчката, за да види какво е изложено вътре.
Това, което предстои да бъде експонирано от днес във витрината и ще остане до края на март 2018-та г., е едно монетно съкровище, открито в Карлово по време на строителството на сегашната сграда на Общината. Състои се от 850 монети от които две трети - златни и са от началото на 19 в. Монетите са от различни държави и са идеално запазени, подчерта още доц. Кисьов.
Чуйте звуковия файл:
В 10 училища в Пловдивска област ще се проведе регионално външно оценяване по български език и математика в шести клас. От всяко училище ще участва по една паралелка шестокласници. Този тип тестове се провеждат по препоръка на МОН. Тъй като седмокласниците не могат да бъдат подлагани на още изпити, освен националните външни оценявания,..
В Деня на родилната помощ в родилното отделение в УМБАЛ “Свети Георги“ ще има двоен празник. Освен Бабинден официално ще бъде открита Клиниката по акушерство и гинекология. След основен ремонт, базата е изцяло обновена, има нови ВИП стаи и подобрени условия за родилките. През 2024 година в отделението са се родили повече бебета от преходната..
Отделението по Акушерство и гинекология в УМБАЛ "Пловдив" по традиция ще отбележи с тържествен ритуал Деня на родилната помощ или Бабинден по старому. В 8.30 часа по стар народен обичай бременна пациентка ще измие ръцете на началника на отделението д-р Димитър Йончев, символ на появата на новия живот. Така ще бъдат отдадени благодарност и..
29 бебета, родени през 2024 година, ще бъдат благословени на Бабинден в пловдивското село Маноле. От тях 14 са момичета и 15 момчета. Традиционният български празник е посветен на акушерките и жените, които помагат при раждане. В Маноле той се отбелязва с възпроизвеждане на старите обичаи и ритуали. Най-възрастната баба-акушерка минава във..
От 22 до 28 януари Пловдив ще е в грипна епидемия. Със заповед на директора на РЗИ д-р Аргир Аргиров се преустановяват профилактичните прегледи, задължителните имунизации и реимунизации и плановите консултации на здрави бременни жени и деца. Спират се и свижданията в лечебните заведения за болнична помощ и в специализираните институции за предоставяне на..