Проучване на Института за политика показва над 90% одобрение за външната политика на правителството.
С проф. Антоанета Христова, учредител на Института, говорим за тенденциите, което показват цифрите.
По отношение на Турция българите масово смятат, че трябва да се поддържат добри отношения, каза професорът и допълни, че този резултат е повлиян от желанието на хората за спокойствие, а то при съвременните предизвикателства се свързва с южната ни съседка.
Емоции и като цяло позитивно отношение показват данните за отношението към политиката на страната към Русия. изследването показва, че независимо от конюнктурата отношенията с Руската държава трябва да следват националния интерес. Антоанета Христова отбеляза с изненада, че това мнение се споделя в еднаква степен от хора с леви и десни убеждения.
За САЩ българите мислят като държава, пример за демокрация, а по отношение на двустранните контакти, там няма емоция, водещ е интереса.
Професорът акцентира върху факта, че хората с по- ниско образование са по- полюсни и специално по отношение на турската страна, нямат нюанси в оценката, те са и най- позитивно отворени към Турция. Уместен е въпросът как се влияе върху тези хора, каза анализаторът.
Изводът от проучването е, че българинът е прагматичен, здраво стъпил на земята, търсещ стабилност и ако правителството не го даде ще сбърка.
Като директор на Института за населението и човека Антоанета Христова коментира проблема с правителството заради финансирането като резултат от липса на диалог. управляващите не знаят как се финансира наука, не искат и да научат как се прави, от друга страна и БАН дължи реформи, за да защити позициите си.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..