Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има разминаване между обучението във ВУЗ и практиката

Снимка: Михаил Миховски

Седем нови работни места за млади хора без опит и трайно безработни откри пловдивска фирма. Тя е спечелила проект по ОП „Развитие на човешките ресурси“. Той е за над 100 000 лева като собственикът ще остави на работа назначените и след свършване на европейската финансиране.

Четирима от новите служители са младежи до 29 години, другите трима са трайно безработни. Наети са чрез интернет, тъй като познаването на глобалната мрежа е основно свързано с професионалните им ангажименти, обясни управителят Хазарос Четинян.

Те ще имат задача да привличат чужди инвестиции като предлагат на компаниите създаването на техни уеб-сайтове у нас и мейл-маркетинг. Четинян, когото всички наричат Хари, призова за реални облекчения за чуждите инвеститори, тъй като имал случаи, дори когато откриването на банкова сметка на чужда фирма отнема година.

Според предприемача у нас има реално разминаване на университетското образование и практическите умения в сферата на бизнеса и маркетинга. Счетоводители са най-търсените специалисти, защото фирмите не винаги могат да си позволят високи заплати за тези специалисти, а и те намират лесно работа в чужбина.

Най-лесно се намират юристи, тъй като специалността се преподава в почти всички ВУЗ-ове.

Какво мотивира младите хора чуйте още в репортажа на Михаил Миховски.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35