Книгата „В търсене на великолепните съвпадения. 20 и повече любовни истории за градове и хора“ ще бъде представена в културен център ТРАКАРТ.
Според авторката Пенка Калинкова, тя представлява прорези в историята на места и личности и не трябва да бъде възприемана като туристически справочник, а като лично емоционално откритие след срещата с някои от образците на европейското изкуство.
Ние, хората, строим къщи и градове. Къщите и градовете ни влият и ни формират като личности. Връзките и влиянията са видими и не се нуждаят от доказателства. Наистина съм влюбена в пътя и пътуванията, бих казала, че живея, за да виждам и да откривам нови места и хора. Тази книга, събрала различни случки от малките ми пътешествия до по-далечни и по-близки места, все пак е и книга за Пловдив.
Когато пиша и е свързано с работата ми, нещо ме кара да тръгна по лична необходимост, по свой порив в определена посока, за да се уверя, дали това е така. Извън тази книга обаче останаха много други пътешествия и аз не съм изчерпала разказа си за тях. Където и да ходи човек обаче, той винаги се връща там, където е неговото място. Аз зная, че това мое място е Пловдив. В славата и величието на този град са вградени много човешки животи.
Един град сформира една личност, но една личност сформира един град. И това са съвпаденията, за които говоря в книгата – между строителите и местата, между градовете и творците. А когато говоря за любовни истории, не съм излъгала, наистина има такива – например: възможно ли е да има Барселона без Антонио Гауди, Истанбул без архитектите от арменски произход Балян и писателя Орхан Памук, Флоренция – без Медичите и Джорджо Вазари? Това също е любов...
А Пловдив без неговите големи писатели и художниците? Затова искам да кажа няколко думи за това, което напоследък се дискутира – съдбата на културния център ТРАКАРТ. Чувствам се отговорна за този проект, за този концесионер, за когото съм гласувала като общински съветник. Великолепно съвпадение между обекта и концесионера е менажираният от Жорж Трак културен център ТРАКАРТ, но се опасявам, че това живо за култура място може да загуби значението си като жив културен център и да последва съдбата на пустеещите „Конюшни на царя“. Не може да се върви срещу Закона, но там, където нещата са успешни, трябва да има специално отношение, подчерта Пенка Калинкова.
Повече чуйте от звуковия файл:
Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер. Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос". Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет. Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“. Входът е свободен...
В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“. Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..
Обща тематична изложба "Пейзажът" ще бъде открита тази вечер в галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет, съобщиха от Дружеството на пловдивските художници. Пейзажът е жанр, който е един от най-разпространените в изобразителното изкуство. В експозицията ще могат да се разгледат над 60 творби от 45 автора, събрани заедно на жанров..
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..