Книгата „В търсене на великолепните съвпадения. 20 и повече любовни истории за градове и хора“ ще бъде представена в културен център ТРАКАРТ.
Според авторката Пенка Калинкова, тя представлява прорези в историята на места и личности и не трябва да бъде възприемана като туристически справочник, а като лично емоционално откритие след срещата с някои от образците на европейското изкуство.
Ние, хората, строим къщи и градове. Къщите и градовете ни влият и ни формират като личности. Връзките и влиянията са видими и не се нуждаят от доказателства. Наистина съм влюбена в пътя и пътуванията, бих казала, че живея, за да виждам и да откривам нови места и хора. Тази книга, събрала различни случки от малките ми пътешествия до по-далечни и по-близки места, все пак е и книга за Пловдив.
Когато пиша и е свързано с работата ми, нещо ме кара да тръгна по лична необходимост, по свой порив в определена посока, за да се уверя, дали това е така. Извън тази книга обаче останаха много други пътешествия и аз не съм изчерпала разказа си за тях. Където и да ходи човек обаче, той винаги се връща там, където е неговото място. Аз зная, че това мое място е Пловдив. В славата и величието на този град са вградени много човешки животи.
Един град сформира една личност, но една личност сформира един град. И това са съвпаденията, за които говоря в книгата – между строителите и местата, между градовете и творците. А когато говоря за любовни истории, не съм излъгала, наистина има такива – например: възможно ли е да има Барселона без Антонио Гауди, Истанбул без архитектите от арменски произход Балян и писателя Орхан Памук, Флоренция – без Медичите и Джорджо Вазари? Това също е любов...
А Пловдив без неговите големи писатели и художниците? Затова искам да кажа няколко думи за това, което напоследък се дискутира – съдбата на културния център ТРАКАРТ. Чувствам се отговорна за този проект, за този концесионер, за когото съм гласувала като общински съветник. Великолепно съвпадение между обекта и концесионера е менажираният от Жорж Трак културен център ТРАКАРТ, но се опасявам, че това живо за култура място може да загуби значението си като жив културен център и да последва съдбата на пустеещите „Конюшни на царя“. Не може да се върви срещу Закона, но там, където нещата са успешни, трябва да има специално отношение, подчерта Пенка Калинкова.
Повече чуйте от звуковия файл:
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..