Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вече 114-та година българските студенти честват своя празник

Студентският празник за първи път се отбелязва у нас през 1903 година

| обновено на 08.12.17 в 09:32
Автор:

Днес е празникът на българските студенти, чието начало е назад в годините.

През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса първото Висше училище в България да има "по-особен, свой празник". 

На заседанието си от 2 ноември 1902 г. Академичният съвет на Висшето училище определя деня на просветителя Св. Климент Охридски - 25 ноември /8 декември - нов стил/, за свой празник. 

За първи път студентите го отбелязват през 1903 г. в салона на читалище "Славянска беседа" в София. 

През 1905 г. в Правилника на Висшето училище, което тогава вече се нарича Софийски университет "Св. Климент Охридски", за пръв път е записан текстът, че 25 ноември е патронен празник на университета. 

От 1916 г. в резултат на официалното въвеждане на Григорианския календар в България годишният празник на университета се измества с 13 дни напред и започва да се чества на 8 декември. 

Така с годините най-старото и престижно висше училище в България създава и утвърждава 8 декември като символна дата на университетската празничност. 

Празнуването на 8 декември е отменено след 1944 г. и е заменено с датата 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност. 

През 1962 г. празникът на висшето училище на 8 декември отново е възстановен. След 1968 г., когато Българската православна църква връща стария стил на Юлианския календар, денят на Св. Климент Охридски отново става 25 ноември. 

Академичният съвет на Софийския университет решава да отдели патронния празник на висшето училище от общия на 8 декември и определя за свой официален празник 25 ноември - денят на патрона на университета - Св. Климент - архиепископ Охридски. 

Осми декември остава светска дата и продължава да обединява българските студенти с изключително популярния им празник. 

Официално 8 декември е обявен за неучебен ден и за празник на всички български студенти на заседание на Съвета на ректорите от 28 октомври 1994 г. 


Над 60 хиляди са завършилите висше образование у нас през миналата година, показват данни на НСИ, като близо 37 хиляди са жените висшисти и 23 хиляди - мъжете.


Според последни данни на Евростат - около 30 на сто от младите българи на възраст 30-34 години са с висше образование, като стратегическата цел е през 2020 г. процентът в тази възрастова категория да достигне около 40 на сто.


Висшистите в ЕС са около 40 процента от общото население на Евросъюза, или малко над 200 милиона, при население на ЕС към 1 януари 2016 г. от 510 млн. Души, сочи статистиката.  


Най-много хора с висше образование има в Исландия, Норвегия и Швейцария.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гл. инспектор Иван Делибашев поема Второ РПУ

Функционалното изпълнение на този пост му е възложено със заповед на главния секретар на МВР, а днес Делибашев бе представен пред колегите си от директора старши комисар Станимир Калоферов. Иван Делибашев е роден през 1985 г. в Пазарджик. Завършил е магистратура в Академия на МВР по специалност „Стратегическо ръководство и управление на..

публикувано на 12.05.25 в 19:45

РИОСВ отхвърли изграждането на кариера край Първенец

Експертният екологичен съвет към РИОСВ-Пловдив отхвърли изграждането на кариера за пясък и чакъл край Първенец. Членовете на съвета единодушно приеха проект на решение, с което не одобрява реализирането на инвестиционното предложение за изграждането на добивна кариера. Сред главните основания са рисковете за водите и засягане на..

публикувано на 12.05.25 в 17:53

Фиксират таксата разрешително за строеж на 12 лв/m², бизнесът ще протестира

Таксите за издаване на разрешително за строеж в Пловдив да станат 7 лв./кв. м за еднофамилни сгради и 12 лв./кв. м за останалите. Предложението ще се разгледа на сесията на ОбС в четвъртък. Това съобщи кметът Костадин Димитров , след като в края на миналата седмица от строителния бранш го обвиниха, че планира драстичен скок на цената и..

обновено на 12.05.25 в 16:45

Отлагат таксата от 10 лв./час за паркиране в Стария Пловдив

Предложението да се сложи ограничение до 4 часа на престоя в „синя зона“, а таксата за спиране в Стария Пловдив да стане 10 лева на час няма да влезе за разглеждане на сесията на 15 май. Това съобщи на пресконференция кметът Костадин Димитров. Това става, след като преди дни от сдружението на хотелиерите в Стария град реагираха остро на идеята...

обновено на 12.05.25 в 16:45

Цветни килими украсяват Пловдив за 24 май

Пловдив ще бъде преобразен с килими от цветя в рамките на фестивала Флоропополис. От 23 до 25 май Цар-Симеоновата градина ще бъде изпъстрена с мащабни цветни килими, съставени от над 8000 цветчета и други изцяло естествени материали. Фестивалът се организира от Община Пловдив и има за цел да се превърне в ежегодна културна емблема на града. Първото..

публикувано на 12.05.25 в 16:32