Според председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев в областта на здравеопазването изпращаме една не много успешна година. По думите му отново има болници в тежко финансово състояние, дори пред фалит, лимитите отново тежат на болничната помощ, а 50 млн лв. се дължат на здравните заведения от НЗОК и не се знае кога ще бъдат платени, има и недостиг на направления в доболничната помощ. Все пак д-р Грозев определи като положителна стъпка факта, че има отпуснати за 2018 г. повече средства през бюджета на касата за здравеопазване.
За тази година 407 млн лв не са малко. Да, вярно е, че има нови 150 млн за болнична помощ, но оттук нататък е важен въпросът как тези пари ще бъдат преразпределени. Ще повишим ли цените на клиничните пътеки, за да дадем възможност на лечебните заведение да получат глътка въздух или отново ще пазим единствено и само бюджета.
Здравеопазването не е само пари, а и съдби на хора и като пациенти, и като съдби на тези, които работят в системата на здравеопазването. Държавата трябва да се обърне с лице към тях. Не е възможно години наред системата да работи като недофинансирана и от нея да се искат успехи. Въпреки това претендирам, че качеството на медицинския труд, който дават специалистите и медицинските сестри, не е никак лошо. Друг е въпросът обаче, какво е качеството на самата здравна система, заяви д-р Грозев. По думите му е крайно време за демонополизация на касата и е крайно време за създаване на втори стълб, така че да има свежи пари в тази система, която да гарантира и реформа, но и в същото време – повишаване качеството на услугата.
Д-р Грозев подчерта още, че БЛС не подкрепя мораториума върху дейности. Да, крайно време е да се спре с разкриването на нови лечебни заведения, но е недопустимо, ако някой иска да разкрие нова болница, да ползва обществения фонд. Това е разумната мярка. Не може над 360 болници в България да са в тесни финансови отношения с обществения фонд. Той не е безкраен. Разумна е и мярката за лекарствата – не мораториум за създаване на нови молекули в буквалния смисъл на думата, а нови, които да влязат следващата година, ако те са заявени до 1 октомври на предходната. Но на фона на приетия вече бюджет обаче – не!
Както и досега, българският пациент няма да бъде лишен от иновативни лекарства, подчерта д-р Грозев. По думите му, паралелният износ е регламентирано поведение с европейски директиви. Защо досега не направиха нищо нито Прокуратурата, нито МВР, попита д-р Грозев. За паралелния износ на лекарства БЛС е алармирал години наред. Казвахме, че в лекарствената политика трябва да има регулаторни механизми, контрол и съблюдаване на законодателство. За дейност сме регулирани, за качество на медицинската услуга сме регулирани, за направления – също. Единственото нещо, което не е регулирано е лекарствената политика. Защо за преразхода ще плащаме с нашия труд, попита д-р Грозев.
На новия министър на здравеопазването трябва да бъде даден толеранс от време, преди да бъде правена ценка за неговата работа работата, заяви още д-р Венцислав Грозев.
Чуйте звуковия файл:
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..