Според д-р Румен Богданов, председател на Българската асоциация на болните от диабетно стъпало, проектонаредбата на здравното министерство, която ограничава правото на болни от диабет в тежка форма, както и на сърдечно болни да шофират, е изключително рестриктивна.
Болните от диабет тип1-инсулинозависими, са около 70 000 души. Това са хората, които могат да развият хипогликемия. Те обаче са много добре обучени да следят и преценяват състоянието си и не биха рискували да се качат да карат кола, ако се чувстват зле, обясни д-р Богданов. Според него проектонаредбата съдържа доста недомислия- като например какво ще стане с диабетиците, които вече имат шофьорски книжки. В същото време той смята, че общопрактикуващите лекари ще бъдат натоварени с огромен брой прегледи, за да установят състоянието на страдащи от тези заболявания, за да отговорят на изискванията на наредбата.
Как КАТ ще спира всяка кола, за да пита за заболяванията на шофьора, ще мерят ли катаджиите кръвната глюкоза, риторично пита д-р Богданов.
Достъпът до получаване на свидетелства за правоуправление за диабетици ще стане по-скъп, смята общопрактикуващият лекар д-р Кирил Еленски. От опита, който имам вече над 30 години, това няма да доведе до намаляване на ПТП. Интересно е обяснението - че така се адаптира документът към европейска директива, но няма ясно описани мотиви, обясни лекарят.
У нас основните проблеми идват от превишена скорост, употреба на алкохол и наркотици или лоша дисциплина на пътя. Точно болните хора са много дисциплинирани и предпазливи, когато шофират, смята д-р Еленски.
В наредбата има много неясноти, дори пропуски. Болните от диабет или сърдечноболните са диспансеризирани, но диспансерното наблюдение се прави от семейния лекар, не от невролог или кардиолог. Това е абсурд, който не подобрява по никакъв начин движението по пътищата, допълни д-р Еленски.
Разговора на Елена Крушкова с д-р Румен Богданов можете да чуете в прикачения файл. Чуйте също интервюто с общопрактикуващия лекар Кирил Еленски, както и анкетата на Димитър Владимиров как пловдивчани приемат готвеното ограничение.
Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..
В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..
През последните 15 години тенденцията за чистота на въздуха в Пловдив е добра. Измерванията на двете станции „Каменица“ и „Тракия“ сочат, че замърсяването намалява – заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Димитър Атанасов от НИМХ. Той работи по проекта „Европейска инициатива“, в който Пловдив е пилотен град за изследванията...
Нова вълна от имейли с бомбени заплахи в цялата страна, включително и в Пловдив. Подобни сигнали за взривни устройства в учебните заведения имаше преди повече от година. Според Златогор Минчев от Института по информационни и телекомуникационни технологии към БАН с тава дума за терористични заплахи. По думите му дали е било опит за удължаване на..
Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС. Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..