Мирът в Близкия изток е все по- непостижим, смята експертът по сигурност проф. Димитър Йончев, с когото говорим за последните събития в региона. Прогнозата му е, че предстои нова вълна на насилие, защото статутът на Йерусалим трябваше да бъде установен след завършването на мирните преговори.
Според експерта с решението на Доналд Тръмп да обяви Йерусалим за столица САЩ претендира за по-голямо влияние на Изток, след разколебаването на позициите им в Сирия, където лидерската роля взе Русия.
Несистемното поведение на американския президент не е новина, но залогът в този случай е твърде голям.
Димитър Йончев коментира и посещението на израелския премиер в Брюксел и призива му европейските държави също да преместят посланическите си мисии в свещения град. По думите му на този етап позицията на европейските лидери е умерена и уместна. Показателен е политическият знак на Жан Клод Юнкер, който "дипломатично" отказа среща с Нетаняху заради „запълнен календар“. Отказ за среща при положение, че това посещение е първо от 22 години е категоричен дипломатически знак.
Силите в Близкия изток се прегрупират, каза още професорът. Ситуацията се пренеражда. Очертава се съюз между САЩ, Израел и Саудитска Арабия, който да се противопостави на Ирак и Сирия. Същевременно в региона новият политически играч в лицето на Китай агресира икономически. Близкият изток е лаборатория на съвременния свят. Ако там се постигне равновесие, ще се постигне и мир.
Но сега се раздават се картите за нови позиции за новите преговори, кой какво ще вземе, каза още анализаторът. Действието на Тръмп е неговата миза, това е нова игра, която започва сега.
Цялото интервю с професор Йончев е в прикачения звуков файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..