Мирът в Близкия изток е все по- непостижим, смята експертът по сигурност проф. Димитър Йончев, с когото говорим за последните събития в региона. Прогнозата му е, че предстои нова вълна на насилие, защото статутът на Йерусалим трябваше да бъде установен след завършването на мирните преговори.
Според експерта с решението на Доналд Тръмп да обяви Йерусалим за столица САЩ претендира за по-голямо влияние на Изток, след разколебаването на позициите им в Сирия, където лидерската роля взе Русия.
Несистемното поведение на американския президент не е новина, но залогът в този случай е твърде голям.
Димитър Йончев коментира и посещението на израелския премиер в Брюксел и призива му европейските държави също да преместят посланическите си мисии в свещения град. По думите му на този етап позицията на европейските лидери е умерена и уместна. Показателен е политическият знак на Жан Клод Юнкер, който "дипломатично" отказа среща с Нетаняху заради „запълнен календар“. Отказ за среща при положение, че това посещение е първо от 22 години е категоричен дипломатически знак.
Силите в Близкия изток се прегрупират, каза още професорът. Ситуацията се пренеражда. Очертава се съюз между САЩ, Израел и Саудитска Арабия, който да се противопостави на Ирак и Сирия. Същевременно в региона новият политически играч в лицето на Китай агресира икономически. Близкият изток е лаборатория на съвременния свят. Ако там се постигне равновесие, ще се постигне и мир.
Но сега се раздават се картите за нови позиции за новите преговори, кой какво ще вземе, каза още анализаторът. Действието на Тръмп е неговата миза, това е нова игра, която започва сега.
Цялото интервю с професор Йончев е в прикачения звуков файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..