С празнично шествие занаятичиите отбелязаха професионалния си празник в Пловдив. Тъпани и гърмежи огласиха улиците в Стария град и центъра на града по маршрута до църквата „Света Петка“.
Традицията датира от Възраждането, а през последните години отново оживява с пресъздаването на специален ритуал. Устабашията, както наричат най-почитания сред майсторите, нашари кръстове по лицата на 14 нови попълнения. Младите получиха от най-стария и символична плесница по врата, за да станат като него.
9 майстори и 5 калфи се сдобиха с професионални свидетелства в двора на Етнографския музей. Представени са различни занаяти като ножарство, художествена обработка на дърво и дървесина, гайтанджийство, изработване на български народни инструменти.
Сред новите калфи е 20-годишният Денис Вейсалов, който прави портфейли, калъфи и обувки в Капана.Майстор на накити от днес е и д-р Невен Енчев.
Празникът завърши с т.нар зиафет – угощение, при което се отчита направеното през изминалата година.
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..