Темата беше изведена от здравния си контекст и се постави на политическа основа, експлоатираха се страховете на хората, но трябва да се знае, че при държавата има балансиран бюджет за здраве, който гарантира конситуционните права на българските граждани.
Такава е позицията на д-р Даниела Дариткова - председател на Комисията по здравеопазване в НС след днешното отхвърляне на ветото на президента върху част от бюджета на НЗОК.
Пациентите са осигурени с достъп до всякаква медицинска помощ, лекарствената политика е балансирана и подкрепена с 1 милиард лева бюджет в НЗОК. В разчетите са предвидени възможности за лечение на 33 000 онкоболни, което ще се финансират с 300 милиона лева – посочи в разговора д-р Дариткова.
Като аргумент за непопулярното решение за едногодишния мораториум върху новите молекули тя посочи амбицията на управляващите да сложат ред в системата.
32 нови медикамента са навлезли само за последната година. За сравнине - за последните четири години- те са 25. От тях само за четири позиции няма предвидено лечение. По отношение на медикаментите има всяка година преразход, посочи Дартикова и обяви, че настоящата политиката е опит да се сложи ред в цялата система.
Според нея за редките заболявания трябва де си извърви процедура за включване на нови лекарства, а това може да се направи със специален фонд.
Според нея обвиненията на опозицията в геноцид целят само да плашат хората.
Всички институции трябва да си свършат работата по отношение на новите молекули, така че да се гарантира финансирането, включително с гъвкави преговори с фармацевтичните фирми.
Имаме проблем не само със скъпите лекарства, но и с изтеглянето на евтините медикаменти от фармацевтичните компании.
Целият разговор с д-р Дариткова е в прикачения звуков файл."И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..