Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици на Любомир Самарджиев си спомнят с изложба за него

Изложба, посветена на художника Любомир Самарджиев, се открива в галерия „Резонанс“. Тя е от творби на негови ученици от Художественото училище за изящни и монументални изкуства  „Цанко Лавренов“. 

35 години след завършването на  втори випуск в неговия клас, известните днес художници Евгения Панчова, Онник Каранфилян, Светлозар Чавдаров  и Стоян Куцев благодарят с тази  изложба на своя учител  за неговата  „изключителна роля  за изграждането ни като личности и художници“. Изложбата е част от проекта „Учител и ученик“ на галерията.  

Любомир Самарджиев е дългогодишен живописец и преподавател в Средно специално художествено училище за изящни и монументални изкуства  „Цанко Лавренов“, а впоследствие и негов директор. Творчеството му се вписва по особен начин в многообразието на пловдивската школа с преклонението си към националните духовни ценности и непостижимото чувство за поезия, естетика и хармония. 

Роден на 17.12.1937 г. в Пловдив. Завършва /1961/ Художествена академия - София, специалност живопис при проф. Ненко Балкански. От 1965 до 1972 г. работи и живее в Смолян, след това в Пловдив. Участва в общи и представителни изложби /Букурещ, Москва, Лайпциг, Хамбург, Мюнхен, Ленинград, Париж, Анкара, Истанбул, Атина/. Има множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Умира на 09.08.1999 г.

„35 години са изминали откакто сме завършили класа на Любомир  Самарджиев през 1982 – втория випуск на Средно специално художествено училище за изящни и монументални изкуства  „Цанко Лавренов“. Като се има предвид изключителната роля на нашия учител, за изграждането ни като личности и художници, решихме да направим изложба, посветена на отишлия си без време изключително добър човек, художник и преподавател, който ни даваше това, от което имахме нужда в онази възраст на израстване и оформяне като индивидуалности.“

Това казват учениците от класа на Любомир Самарджиев, които продължават пътя на своя учител в сферата на изкуството:

Евгения Панчова – работи активно живопис и инсталации.

Онник Каранфилян – твори в сферата на графиката.

Светлозар Чавдаров – създава скулптурни творби.

Стоян Куцев –обогатява неконвенционалното изкуство.

След 35 години Учителят и неговите ученици си дават среща чрез своите произведения в галерия Резонанс.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12