Богословът и писател Мартин Ралчевски гостува в първото за годината издание на „Аптека за душата“. Инициативата на Народна библиотека „Иван Вазов“ е с вход свободен, но вече ще се провежда в читалня „Изкуствотека“.
Първият гост за 2018-та е автор на седем романа, последният от които е "Антихрист", един сборник разкази и десетки статии.
Разговорът с него ще мине под мотото „На този свят винаги има някой, който иска да ти помогне“. Ще се дискутират теми като отговорността, човешката суета, доброто, търсещия човек и истинското щастие. Срещата започава в 16 часа.
В интервю за Радио Пловдив Ралчевски сподели, че всеки път, когато си идва в България е наранен от това, което вижда. Особено от непрекъснато намаляващите хора. Той самият все още не може да се завърне в България, но каза, че скоро ще го направи и че ще се върне непременно.
В сюжетите на своите книги, за да бъдат четивни, Ралчевски използва по-скоро светски сюжети, но идеята е свързана със загубата на Бога в човека.
Изгониха Христос. Човекът е господар на битието, и това е толкова страшно, защото може да се стигне до невъобразимо опасни неща. Защото както казова Достоевски: " Ако няма Бог, всички ми е позволено ". Вече няма авторитети, няма морал, забравени са 10-те Божи заповеди, а човекът е смешен... И сме в разпад... И търсим материалното, а в него няма еквивалент на щастието...
Цялото интервю с Мартин Ралчевски е в двуковия файл.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..