Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят в Пазарджик показва бойни знамена за Освобождението

4
Снимка: Регионален исторически музей - Пазарджик

С изложбата  „За свободата на Отечеството” в Пазарджик започват музейните прояви за 140 години от Освобождението на града от османска власт. 

За първи път посетителите на  Регионалния исторически музей ще могат да видят две от бойните знамена на българското опълчение - легендарното Самарско знаме и знамето на Четвърта опълченска дружина, известно като Горнооряховското.

Двете знамена са безценни, каза уредникът в музея Пенка Николова

Самарското знаме е единственото в историята на България, наградено с орден за храброст първа степен. Копието му е предостаставено от Националния военноисторически музей. То  е от везан копринен плат с метални пайети, рисувана двустранна икона с маслени бои и  е по-малко от оригинала.

Знамето на Четвърта опълченска дружина (Горнооряховско),  е ушито от  горнооряховското жеснко дружество „Просвета“. Това е единственото знаме шито в България, което е предвождало в бой дружините на българското опълчение.  

Акцент в изложбата са и оригинални фотографии, лични документи, въоръжение, както и възпоменателни отличия на опълченците  от Пазарджишкия регион.  

В оригинал са експонирани и първите ръкописи на освободения Пазарджик.

В откриването се включват гимназисти, които представят освещаването на Самарското знаме. 

Изложбата може да се види до 20 февруари, но копията на знамената ще гостуват само за две седмици. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

обновено на 24.05.25 в 16:22

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

обновено на 24.05.25 в 11:04

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51