Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да сме активен посредник по големите въпроси на ЕС

| обновено на 11.01.18 в 16:59

България поема председателството на ЕС. Основен преоритет за страната ни са европейското бъдеще на Западните Балкани и икономическия растеж. В ефира на Радио Пловдив коментарът е на Весела Чернева, директор на Европейски съвет за външна политика в София:

Вчера имаше няколко големи публикации предназначени за началото на председателството. Едната беше за обябяването на „Бялата книга“ на Съюза на издателите и свободата на медиите в България, последвалата реакция на Делян Пеевски, също издадения на английски доклад, наречен „Черна книга“ на фондация Фридрих Науман, германска  либерална фондация за корупцията и разхищенията в България. Споменавам тези елементи от по-голяма картина, виждаме тенденция да се използват тези първи дни на председателството, да се извадят под светлината на европейските медии проблеми, които България има, с които не успява да се справи вече доста години. Корупцията, свободата на медиите, към целия този климат допринасят протестите. Затова европейската преса е доста критична от началото на годината към България. Смятам, че това ще е само първата вълна. Смятам, че е важно как ще се държим, как ще започне председателството само по себе си. Може ли България да бъде активен посредник  по големите въпроси на ЕС, може ли наистина България да вкара Западните Балкани в дневния ред на ЕС? От това зависи, дали тези стереотипи могат да бъдат променени, дали представата за България да бъде обогатена?

Само преди година, не можеше да се мисли, че Западните Балкани ще бъдат така високо в дневния ред на ЕС. ЕК ще излезе в началото на февруари със своята нова стратегия към региона, която ще бъде подета от председателството. През май ще видим кулминацията, надяваме се на една положителна реакция за даване дата, поне на две, от шестте страни на Западните Балкани.  Тази дата за членство няма да е утре, тя вероятно ще е през 2025-та. Това е един хоризонт, който е достатъчно реалистичен, страните от региона да запретнат ръкави и да работят. Ще е чудесно, ако може да се случи в София.


Интервюто с Весела Чернева, директор на Европейски съвет за външна политика е в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54