Опитваме се да убедим вече четири правителства с 4 министъра на здравеопазването, че общинското здравеопазване трябва да съществува, защото в тази система се лекуват около 2 млн български граждани, лечението им е близко до мястото, където те живеят и работят. Едно и също заболяване, лекувано в общинска болница, университетска или високоспециализирана е няколко пъти-поевтино. Това да бъде заместено от центрове е глупост и ще го потвърди всеки човек, който разбира от здравеопазване, заяви д-р Емил Кабаиванов.
Карловската болница обслужва район от около 100 000 човека, а най-отдалечените селища се намират на около 110 км. от Пловдив и на 120 – от София. За какъв медицински център може да става въпрос с 20 легла?! Болницата в Карлово има няколко основни отделения, които функционират и при затруднено финансово състояние. Но такова е състоянието и на всички общински болници, които са 78. Има болници, които са зле, по-зле и най-зле. Веднъж разрушена обаче тази система, ще се разпадне, хората ще се разбягат в големите болници и ще има цели „бели“ петна без здравеопазване в страната. Ако това е целта на управляващите, да го кажат. Те нямат смелост да направят това, но и не предлагат нищо друго.
Около 500 млн са задълженията на всички болници в България и само около 30 млн от тези пари са задълженията на общинските болници – много по-малко в сравнение с общата задлъжнялост. Това означава, че работим икономично и при нас разхищения няма, подчерта д-р Кабаиванов.
По думите му, лекарите не са наивни, за да мислят, че с целева субсидия от 30 млн ще бъдат решени проблемите на общинските болници. В тях обаче все още се работи с най-евтините пътеки от 2016 г и с лимити. Ако цената на пътеките бъде увеличена адекватно и държавата започне да регулира системата, няма да се стигне до тяхното затваряне. Не е нормално държава от ЕС да не може да предложи стандарт в здравеопазването, който да запази квалифицирания персонал, медицинските специалисти, които да лекуват по най-добрия и най-евтиния начин.
Ако някой иска да закрие общинското здравеопазване, значи той работи за други интереси, а не за тези – на гражданите. На 19-ти януари е срещата на Сдружението на общините и ние ще настояваме предложените от нас мерки да бъдат приети, защото после ще бъде късно, подчерта д-р Емил Кабаиванов.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници все..
Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив. Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..
Над 60 фермери, производители на патици-мюлари от цяла Южна България, се събраха на спешна среща в Раковски заради действията от страна на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) срещу тях. На срещата са обсъдени актуални проблеми, свързани с епизоотичната обстановка и разпространението на птичия грип. Фермерите са се оплакали от..
Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено. Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето . За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..