Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18 важни неща за света и България през 2018-а, които трябва да знаете

| обновено на 15.01.18 в 16:07

Институтът „Иван Хаджийски“ публикува годишен анализ „18 важни неща за света и България, които трябва да знаете в началото на 2018“. 

Според политолога Борис Попиванов и през тази година ще продължат тенденциите към глобална промяна и раждането на многополюсен свят, чрез който ще се преодолее дългогодишната хегемония на САЩ. Вървим към много голяма световна несигурност. Ражда се нова епоха, но по един мъчителен начин, с високи стойности на напрежение, превъоръжаване, с горещи точки, със заплахи за военни действия. Това е война зад ъгъла, защото вече приемаме по нормален начин предупреждението за военни сблъсъци, за конфликти, за военни маневри. Това е светът, в който живеем и който се променя.


Анализът на Института отчита, че България е в момента добър съсед и партньор с останалите държави, но прогнозира, че ще й бъде трудно да удържи позициите. Попиванов припомни, че София не се включи в критиките срещу Тръмп, продължава да поставя на пиедестал Меркел, има добри отношения с Франция и Вишеградската четворка, но не приема бежанската им политика. На Балканите също сме в добри отношения с Македония, Сърбия, Гърция и сме единствената държава, запазила  отношенията си с Турция. Съмнявам се че ще удържим тези отношения, защото 2017-та беше  година на изчакване, на трупане на противоречие, а 2018-та ще бъде година на сблъскване на позиции и с приключването на преговорите за правителство в Германия ще започне разделно време за Европа.


У нас продължава тенденцията на пълзяща концентрация на власт, засилена след парламентарните избори. Десните прозападни партии дори не влязоха  в Народното събрание, а парламентарните се държат предпазливо към всякакви реформи и промяна.  Стабилността е деликатна, защото регионалните дисбаланси са огромни, има много бедни хора и е трудно да сложим знак за равенство между политическа и социална стабилност. ГЕРБ се опитва да концентрира властта си на местно равнище, което е стигнало краен предел и вече започва битка за преразпределение. 


Борис Попиванов не очаква през 2018 да се появи убедителна алтернатива на ГЕРБ. Трябва да се стигне до убедително решение как да функционира българската политика без прякото и незаменимо участие на ГЕРБ и Бойко Борисов. В момента българските партии нямат отговор. Алтернативата трябва да е на цялостния начин, по който работи българската политика. Резултатите от българското европредседателство ще бъдат важни, защото тогава ще стане ясно кои партии печелят от него и кои ще бъдат поставени в изолация. Едва след като изтекат шестте месеца ще можем да видим дали се ражда алтернатива в българската политика. 

Според политолога 2018-та се очаква да бъде годината на Китай.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56