61 депутати гласуваха „ЗА“ в парламента на Македония за ратифициране на договора за добросъседство с България. Какъв е знакът от страна на Македония? Коментарът е на Коста Филипов, кореспондент на БТА, БНТи БНР в Скоипие.
Да се поздравим с ратифицирането на договора днес. Трябва да отбележим толерантността на правителството на Зоран Заев, ратификацията да стане при пълна зала, това е важно.
Сега трябва да се подпише Указа от Президента на Македония Георге Иванов.
Това е доказателство за решимост на правителството на Зоран Заев, да върви по европейския път на интеграция.
Първата стъпка е направена на 15-ти януари 1992г. България признава независима Македония. Има символ и в този акт на македонския парламен, днес 15-ти януари 2018 г. да се ратифицира договора.
Проблемните въпроси между България и Македония ще се изглаждат от Комисия, която ще работи трудно. Необходими са корекции в образователната система, свързани с общата ни история.
Някои червени линии, не искат да нарушават термина за фашистката окупация от българските войски по време на Втората световна война 1941-1944 година.
Зоран Заев каза, да не се свързва фашистката окупация, да не се преписва върху българския държава и българския народ.
Всяко изчистване на историческата истина може да навреди на тяхната социална позиция градена дълги години с неистини и манипулация на историята.
По-активен е диалогът между Скопие и Атина. Разговорите се водят за претенциите на гърците за използването на името Александър Велики в Македония. Много скоро летището в Скопие ще бъде преименувано от Ал.Велики на друго име.
На 17 януари в Ню Йорк се очаква да се преговаря за конкретно име на Македония, което да задоволява Гърция. Вероятно ще се казва Горна Македония или Нова Македония, но конкретно име няма. Това ще бъде компромис от страна на Македония.
Можем да ускорим процеса ЕС повече да се интересува от държавите от Западните Балкани, да станат членки на ЕС . България през тези 6 месеца трябва да държи темата в ЕС.
Интервюто с журналиста Коста Филипов е в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..