Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България да държи темата за Западните Балкани пред ЕС

61 депутати  гласуваха „ЗА“ в парламента на Македония за ратифициране на договора за добросъседство с България. Какъв е знакът от страна на Македония? Коментарът е на  Коста Филипов, кореспондент на БТА, БНТи БНР в Скоипие.

Има ли препъни камъни? Какво следва?

Да се поздравим с ратифицирането на договора днес. Трябва да отбележим толерантността на правителството на Зоран Заев, ратификацията да стане при пълна зала, това е важно.

Сега трябва да  се подпише Указа от Президента на Македония Георге Иванов.

Това е  доказателство за решимост на правителството на Зоран Заев, да върви по европейския  път на интеграция.

Първата стъпка е направена на 15-ти януари 1992г. България признава независима Македония. Има символ и в този акт на македонския парламен, днес 15-ти януари 2018 г. да се ратифицира договора.

Проблемните въпроси между България и Македония ще се изглаждат от Комисия, която ще работи трудно. Необходими са корекции в образователната система, свързани с общата ни история.

Някои червени линии, не искат да нарушават термина за фашистката окупация от българските войски по време на Втората световна война 1941-1944 година.

Зоран Заев каза, да не се свързва фашистката окупация, да не се преписва върху българския държава и българския народ.

Всяко изчистване на историческата истина може да навреди на тяхната социална позиция градена дълги години с неистини и манипулация на историята.

По-активен е диалогът между Скопие и Атина. Разговорите се водят за претенциите на гърците за използването на името Александър Велики в Македония.  Много скоро летището в Скопие ще бъде преименувано от Ал.Велики на друго име.

На 17 януари в Ню Йорк се очаква да се преговаря за конкретно име на Македония, което да задоволява Гърция.  Вероятно ще се казва Горна Македония или Нова Македония, но конкретно име няма. Това ще бъде компромис от страна на Македония.

Можем да ускорим процеса ЕС повече да се интересува от държавите от Западните Балкани, да станат членки на ЕС . България през тези 6 месеца трябва да държи темата в ЕС.

Интервюто с журналиста Коста Филипов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01