Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За здравеопазването - не субсидии, а реформа

Отмяната на лимитите за болниците за 2015 г. от ВАС е очаквано решение и ние знаехме, че ще се случи, заяви председателят Българската болнична асоциация Андрей Марков. Другото, което обаче всички очакваме, е  не само общинските, а всички болници да получат целева субсидия, тъй като болничната система  по досегашния начин не може да функционира.  

 Проблемите в здравеопазването обаче не се решават само със субсидии, още повече,  когато се отнася за структури, работещи в среда основана на пазарен принцип и с реални  работни практики. Сега всичко у нас работи като търговски дружества – и банките, и търговията, и услугите и не може да се опитваме да извадим една част от тези структури от средата им и да ги правим нещо различно от нея, защото тогава ще станем свидетели на проблема, който имаме.

Според Марков, докато проблемите бъдат решавани „на парче“, здравеопазването ще остава в ситуацията, в която се намира.

 На първо място  в сферата на здравеопазването  трябва да бъде поставен пациентът, а не всички останали – болници, лекари или сестри, и ако той не бъде поставен на съответното му място, средата ще продължи да убива и здравеопазването, и нас самите, тъй като няма да можем да живеем като европейците – децата ни ще отиват  в чужбина, ние няма да можем да живеем толкова, колкото живее европеецът. И това, от което спешно се нуждаем, е промяна на системата на финансиране в държавата.

Допълването на това, което държавата осигурява с плащанията, които  ние имаме като данъци, допълването с втори, трети стълб, за което говорим вече от 15 години, това е практиката, която осигурява средствата в цивилизования свят. Това са огромни средства наистина, но те не могат да стават по-малко, защото се увеличава и цената на лекарствата, и електроенергията и ако няма приемственост в решаването на проблемите в държавата, ще бъдем доведени до гибел.

 Моят отговор е: бърза промяна!  Ясно е, че до 2018-та не можем да я направим, но поне можем да поставим  основи на една нова система за финансиране в държавата. Възможно е да бъдат заложени в нея  и двата принципа – солидарен модел, който в момента е компрометиран, но трябва и допълване на системата /парите следват пациента/, самоучастие и дофинансиране. Предполагам, че в момента има някаква необходимост да се запази някакво статукво, но трябва да има генерално решение за промяна в системата – ресурс, който да бъде официализиран, а разпределението на средствата да зависи от пациента. С административното определяне на средства засега  с т.н. лимити „парите следват пациента“ е само поза. Лимитите пречат  парите да се управляват на въпросния принцип. Дано да не се налага на хората да търсят помощ от тази система, защото едва тогава разбират какво означава тя.

Цялото интервю – в звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59